Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,57 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,10 / Satış: 10,14

Kota % 33 Arttı

Kota % 33 Arttı
  • 28.02.2020
  • 487 kez okundu

Rusya, Türk domatesine uyguladığı kotayı % 33 arttırarak, 200 bin tona çıkardı…

Rusya’nın Türk domatesine uyguladığı 150 bin tonluk kota sınırı yumuşatıldı. Rusya nezdindeki girişimler sonunda, domates kotası % 33 arttırıldı ve 150 bin tondan 200 bin tona çıkarıldı.
Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, Rusya’nın Türk domatesi için koymuş olduğu kotanın, yaptıkları girişimler sonucunda 150 bin tondan 200 bin tona çıkartıldığını açıklayarak, “Kotanın artırılarak ihracatçılarımızın mağduriyetinin önüne geçilmesinde desteklerini esirgemeyen, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan başta olmak üzere, tüm yetkililere teşekkür ediyorum” dedi.
Rus tüketicilerin kalite ve fiyattan dolayı Türk ürünlerini tercih ettiğini belirten Başkan Nejdat Sin, Türk- Rus ilişkilerinin zaman zaman sıkıntılı dönemlerden geçtiğini, ancak her seferinde iki dost ve komşu ülkenin sorunların üstesinden gelmeyi bildiğini ifade ederek, iki ülke arasında artan ticaretin her iki ülkenin de menfaatine olduğunu vurguladı.
Haftada ortalama 3 bin domates ihracat
Bugün gelinen noktada, yapmış oldukları görüşmeler ve göstermiş oldukları çabaların bir sonucu olarak kotanın 200 bin ton olarak açıklandığını belirten Başkan Sin, şunları kaydetti:
“Son zamanlarda, Rusya’ya haftalık ortalama 3 bin ton domates ihracatı yapmaktayız. Uygulamanın başladığı tarihten itibaren Rusya Federasyonu’na ihraç edilen domates miktarına bakıldığında, 150 bin tonluk kota Ocak ayında doldu. Kota dolduğundan, Rusya’ya sevkiyatı yapılacak domateslerimiz, ülkemiz gümrüklerinden çıkamama ya da Rusya gümrüklerinden giriş yapamama gibi sorunlarla karşı karşıya kaldı. Kotanın dolmuş olması nedeni ile üreticilerimiz ve ihracatçılarımız mağdur olacak, Rus tüketiciler de uygun fiyata kaliteli ürün tüketiminden mahrum kalacaktı.
Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatında Koordinatör Birlik olan Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak, bu konuda yoğun bir görüşme trafiği yürüttük. Üreticilerimizin ve ihracatçılarımızın mağduriyetini giderebilmek adına, hem Rus makamları ile hem de Ticaret Bakanlığımız başta olmak üzere, ilgili tüm kesimlerle yoğun bir şekilde sürdürdüğümüz görüşmeler sonucu kota 200 bin tona çıkartıldı.”
Esas çözüm, kotanın tamamen kaldırılması…
Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak konuyu yakından takip ettiklerini açıklayan Başkan Nejdat Sin, kota artışının geçici bir çözüm olduğunu, esas çözümün, kotanın tamamen ortadan kaldırılması olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı:
“Geldiğimiz noktada sorun geçici olsa dahi çözülmüş oldu ve ihracatçılarımızın önü açıldı. Bu konudaki çalışmalarımızda bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan ve desteklerini esirgemeyen, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan başta olmak üzere, tüm yetkilere teşekkür ediyorum.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ