Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Kötü Muamele İddiaları Etkin Bir Şekilde Soruşturulmalı

Kötü Muamele İddiaları Etkin  Bir Şekilde Soruşturulmalı
  • 23.05.2019
  • 426 kez okundu

Av. Dönmez’den, İskenderun Cezaevindeki yakınmalarla ilgili kamuoyu duyurusu

Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, İskenderun M Tipi Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlülerin yakınmaları ile ilgili yaptığı kamuoyu duyurusunda, kötü muamele iddialarının etkin bir şekilde soruşturulmasının önemine vurgu yaptı.
Kamuoyuna yansıyan bilgilerden; İskenderun M Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumunda bulunan hükümlü ve tutuklulara işkence ve kötü muamele yapıldığı; hükümlü ve tutuklu yakınlarının beyanlarına göre, tutuklu ve hükümlülerin fiziksel müdahaleye maruz kaldıklarının ifade edildiğini açıklamasında belirten Av. Dönmez, İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığının kamuoyuna yansıyan iddialar üzerine yaptığı açıklamada; cezaevi koğuşlarında genel disiplin ve güvenlik için kimi zaman idari tedbirler alındığı, aramalar sırasında koğuşlarda bulundurulması yasak maddeler ele geçirildiği, eziyet edildiği iddia edilen hükümlülerin alınan doktor raporlarında darp ve cebire rastlanmadığı, işkence iddialarının gerçeği yansıtmadığının ifade edildiğini bildirdi.
İddialar, objektif denetim mekanizmaları işletilerek incelenmeli …
Bu bilgilerden sonra, hem tutuklu ve hükümlü yakınlarının hem de de avukatlarının barolarına yansıttıkları sözlü ve yazılı beyan ve taleplerinde, işkence ve kötü muamelenin devam ettiği, yakınmaların ciddi olarak soruşturulmadığının ifade edildiğine değinen Av. Dönmez, açıklamasında şunlara yer verdi:
“Bilindiği üzere cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin başta sağlık ve yaşam hakkı olmak üzere işkence yasağı, kötü muamele, zalimane davranış ve hür türlü keyfi işleme karşı her türlü hakkının korunması devlet güvencesi altındadır.
Cezaevinde her türlü güvenlik ve denetimin sağlanması, her türlü suçla mücadele edilmesi, koğuşlarda bulunan tüm tutuklu ve hükümlülerin diğer hükümlü ve tutuklar dahil olmak üzere kendilerine gelecek her türlü saldırı ve tehdidi önlemesi için alınması gereken kanuna ve hukuka uygun olacak her türlü tedbiri alması ve suçla mücadele aynı zamanda bir görevdir.
Ancak tutuklu ve hükümlülerin yaşam hakkı ihlali, işkence ve kötü muamele iddiaları başta olmak üzere hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri etkin bir şekilde soruşturulmalı ve varsa sorumluları yargı önüne çıkartılmalıdır. Bunun için de iddiaların ciddiyetle, bağımsız, sivil, objektif denetim mekanizmaları işletilerek incelenmesi gerekmektedir.
Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin etkin ve tarafsız bir şekilde denetimi için Baromuz Başkanlığınca konunun muhatapları olan İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevi yetkilileri, İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı, İskenderun Cezaevi Izleme Kurulu ve İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlüler ile avukatları ile görüşme yapılarak rapor hazırlanması ve kamuoyuna açıklaması için Baromuz Yönetim Kurulu Üyeleri ile Hatay Barosu İnsan Hakları ve Cezaevi Komisyonu üyelerinden oluşan bir heyet oluşturulmuştur.
Heyetin hazırlayacağı bağımsız rapor en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılacaktır.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ