Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Köy çocukları için ama…

Köy çocukları için ama…
  • 22.04.2019
  • 476 kez okundu

Bizler de almak isteriz…

Uçaktan helikopter, tren, at ve traktöre, iş makinesinden otomobil, bisiklet, tırtıl
ve kamyona… Hatay Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, atık tahta parçalarını atölyede işleyerek köy okullarındaki çocuklar için oyuncak yapıyor. Ancak diğer annelerin de onlardan bir talebi var!

Ahmet Özgür Türen, “Köy Enstitüleri Dosyası” adlı kitabında şöyle der… “Hayatlarında hiç tiyatro izlememiş köy çocukları, Hamlet piyesi oynuyor, bir müzik aleti çalıyordu. Hepsinin çantalarında bir parça ekmek ve de dünya klasiklerinden bir kitap vardı…” Eldeki örnek, köy çocuklarının, akranları ile aynı şartlarda olduğu takdirde, yapabileceklerine işaret ediyor. İşaret ederken de, onlara verilecek desteğin yaratabileceği farka da… Buna dair son örnek, Hatay Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden geldi.
-EL EMEĞİ-
Hatay Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya Bölümü öğretmen ve öğrencileri, atıl durumda bulunan tahta parçalarından uçak, helikopter, tren, at, traktör, iş makinesi, otomobil, bisiklet, tırtıl ve kamyon gibi çeşitli oyuncaklar yaparak, köy çocukların yüzünü güldürmeye hazırlanıyor.
Yapılan çalışmaya işaret eden Bölüm Öğretmeni Turgay Karanfil, atık durumdaki tahtaları oyuncağa dönüştürerek çocukların yüzünü güldüreceklerini söyledi. Atölyelerinde kullanılmayacak durumda bulunan tahta parçalarını değerlendirdiklerini ifade den Karanfil, tahta oyuncakların yapımındaki amaçlarının, geçmişte oynanan çocuk oyuncakları şimdiki çocuklarla buluşturmak olduğunu belirtti.
-1 HAFTADA
Oyuncakları, çocukların güvenle kullanacağı şekilde yaptıklarını anlatan Karanfil, ”Yapımını titiz bir şekilde yapıyoruz. Oyuncakların üretimi için bir hafta emek veriyoruz. Üzerlerine su bazlı zararsız boyalarla süslüyoruz. Şu an uçak, helikopter, tren, at, traktör, iş makinesi, otomobil, bisiklet, tırtıl ve kamyon gibi 100 kadar oyuncağımız hazır durumdadır” dedi.
-BİZ DE İSTERİZ!-
Oyuncaklar, ihtiyaç sahibi köy okullarındaki çocuklara hediye edilecek. Ancak haberi izleyen ve takip eden bir okurumuzun talebi de beklentisi de oldukça dikkat çekici.
“Oyuncakları gördük geçen bir yerde. Sevdim, demiyorum, ama bayıldım. Bir kere o kadar korkarak oyuncak alıyoruz ki çocuklarımıza! Artık her şeye, ‘acaba sağlıklı mı?’ şüphesiyle bakıyoruz. Çin malı almıyorum, bu net. Ama markalı bile olsa, o oyuncakta kullanılan boyaların içeriğini bilmiyoruz. Biraz da bu nedenden, sormak istedim, hem sizlere hem de bu üretimi yapan yetenekli gençlerimize. Aslında okula da! Demem o ki… Acaba bu üretimlerini bizlerle de paylaşmak isterler mi? Hediye bazlı değil, ama satın alma adına. Belki bir sergi düzenlerler ya da bir etkinlik bağlamında böyle bir sunum yaparlar. Eminim birçok anne benim gibi düşünüp, satın almak isteyecektir. Bir kere, oyuncaklarda kullanılan boyanın sağlıklı olması en önemlisi. Diğer önemli bir şey de, oyuncaklar, ahşap! Bu kısmı birçok anne gibi ben de çok keyifli buldum. Bence sizler aracılığıyla ilettiğimiz bu talebi bir kez düşünsünler. Tamam, belki köy çocukları için düşünülmüş bir proje ve çok kalbi de bir adım. Tebrik ediyorum. Ama hem kendilerine hem okula ek bir gelir de olabilir bu. Diğer anneler de bu oyuncakları çocuklarının odalarında görmek ister. Hatta sadece Hatay için de değil bu! Belki Türkiye! Hatta daha fazlası. Bence işi büyütsünler, büyük düşünsünler.” Tamer Yazar-AA

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ