Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Kredi Borçları Bir Yıl Faizsiz Ertelenmeli

Kredi Borçları Bir Yıl Faizsiz Ertelenmeli
  • 08.06.2020
  • 167 kez okundu

Milletvekili Tokdemir, aşırı sıcaklardan ürünleri yanan çiftçilerin sorunlarını Bakan Pakdemirli’ye önergeyle iletti.

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, aşırı sıcaklardan ürünleri yanan, mağdur olan çiftçilerin sorunlarını, önergeyle Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye iletti. Milletvekili Tokdemir, önergesinde, mağdur çiftçilerin kredi borçlarının bir yıl süreyle faizsiz ertelenmesinin önemine dikkat çekti.
Milletvekili Tokdemir, önergesinde, konu ile ilgili şunlara yer verdi:
“Mayıs ayı içinde 46 ilde etkili olan doğal afetler nedeniyle tarımsal üretim olumsuz etkilenmiştir. 15 Mayıs ve 25 Mayıs tarihleri arasında önce aşırı sıcaklıkların görüldüğü, sonrasında ise yağış, don, aşırı soğuk, fırtına, hortum gibi doğal afetlerin yaşandığı 10 gün içerisinde gerçekleşen ani hava değişimi, hemen hemen tüm bölgelerde afete neden olmuştur.
Mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşen, beklenmeyen aşırı sıcaklar, birçok ürünün strese girmesine neden oldu ve zarara yol açmıştır. Akdeniz ve Ege bölgesinde, aşırı sıcaklar, erkenci narenciye ve karpuz gibi birçok üründe yanmalara ve dökülmelere neden olmuştur.
Bu bağlamda, afet yaşayan çiftçilerimizin kredi borçları bir yıl faizsiz olarak ertelenmesi hususunda Bakanlık olarak bir çalışma söz konusu mudur? Afet yaşayan çiftçilerimize destekleme ödemesi hususunda Bakanlık olarak bir çalışma söz konu muşudur? Afet yaşayan bölgedeki çiftçilerimizin SGK pirim ödemeleri, elektrik ve sulama borçları bir yıl ertelenmeyi Bakanlık olarak düşünüyor musunuz? Afet yaşayan ve geliri azalan çiftçilerimize, Valiliklerimiz, İl Acil Destek ödeneğinden yardım yapmayı düşünüyor musunuz? Ani sıcaklık değişimi veya tüm ürünlerde aşırı sıcak ve aşırı soğuğun TARSİM kapsamına alınması hususunda Bakanlık olarak bir çalışma söz konu mudur?” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ