Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

Kulakların pasına da… Bekleyişin yorgunluğuna da…

Kulakların pasına da… Bekleyişin yorgunluğuna da…
  • 11.07.2020
  • 303 kez okundu

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, “Gece 02.40, Ankara Kuğulu Park… Hatay Baro Başkanımız Ekrem Dönmez, telefondan bize Cem Karaca’dan şarkılar çalıyor” derken, kulaklarına pasına da, bekleyişin yorgunluğuna da iyi gelen şarkının sözlerini paylaştı.

Türkiye’de baroların yapısını değiştirmeyi ve “çoklu baro” sistemi getirmeyi öngören 28 maddeli kanun teklifinin 3 ile 12’inci maddeleri arasındaki bölümü TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Bir gün önce de, tasarının “bir ilde birden çok baro kurulmasına imkan veren” ilk iki maddesi onaylanmıştı. Böylelikle, “Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin 12 maddelik ilk bölümü TBMM’den geçti.
-BEKLEYİŞ-
TBMM’de bunlar olurken, Baro Başkanlarının Meclis yakınlarındaki bekleyişleri de sürüyor. Önceki geceye dair bir paylaşım yapan isimlerden biri, Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen oldu. Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez’in telefonu üzerinden çaldığı Cem Karaca şarkısına eşlik eden Antmen’in paylaşımı da oldukça dikkat çekici oldu.
“Yiyin efendiler yiyin. Bu han-ı iştiha sizin! Doyuncaya, tıksırıncaya, çatlayıncaya kadar yiyin!”
-TEKLİF-
Meclis’te görüşülen ve kabul edilen teklifin 3’üncü ve 4’üncü maddeleri, Avukatlık stajına ilişkin düzenlemeler içeriyor. Buna göre, aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde, staj başvurusunun o ildeki herhangi bir baroya yapılabilmesi öngörülüyor.
Tasarının 5’inci ve 6’ncı maddeleri ise, bir ilde birden çok baronun bulunması halinde, Avukatların nasıl çalışabileceğine dair düzenlemeler getiriyor. Buna göre, aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde, aynı büroda birlikte çalışma ve avukatlık ortaklığı kurma için aynı baroya kayıtlı olma şartı aranmayacak.
Tasarının kabul edilen bölümünde, Avukatların kılık kıyafetlerine yönelik düzenlemeler de yer alıyor. Kanun teklifinin 7’nci maddesinde, “Düzenlemeyle, Avukatların, mahkemelere, Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından şekli belirlenen cübbeyle çıkacağı, kılık ve kıyafet konusunda başkaca bir zorunluluk getirilemeyeceği hükme bağlanarak, keyfî uygulamaların önlenmesi amaçlanmaktadır” deniliyor.
Ayrıca, tasarı ile bir ilde birden çok baro bulunması halinde, adalet kurumlarında her baro için ayrı yer ayrılması öngörülüyor. Görüşmeleri, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu da Meclis salonundaki locadan izledi. 28 maddelik kanun teklifine ilişkin görüşmelere TBMM Genel Kurulu’nda dün de devam etti.
-SAVUNMA NÖBETİ-
TBMM Genel Kurulu’nda “çoklu baro” görüşmeleri devam ederken, baro başkanları ve avukatların Ankara Kuğulu Park’ta öğleden sonra başlattığı “Savunma Nöbeti” gece saatlerinde de devam etti.
Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, eylemi başlatma nedenlerini, sosyal medya hesabından, “Meslek örgütümüzü içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirme çabasına tüm varlıkla karşı çıkmak için Kuğulu Park’ta savunma nöbetindeyiz” sözleri ile duyurdu.
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez ise, Meclis’teki görüşmeleri içeriden, locadan izleyen Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun bu anına dair bir fotoğraf ile dışarıda polis kordonunda müdahale edilen Baro Başkanlarının bir fotoğrafını paylaşarak, “İki resim. Üstteki Baro Başkanlarının resmi, diğeri TBB Başkanının locadaki resmi. Bu ihaneti hiç bir avukat unutmayacak” dedi. Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ