Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kuş Beyinli Kim?

Kuş Beyinli Kim?
  • 05.10.2020
  • 223 kez okundu

İnsanlar Atıyor, Kuşlar Topluyor…

İnsanlar, virüs yüklü maskeleri gelişigüzel yerlere atarak, başkasının sağlığını riske edebilir.

Koronavirüs salgınına karşı kullandığımız maskelerin gelişigüzel şekilde yollara, sokağa, parklara, alanlara, duraklara atılması, toplum sağlığı için ciddi tehlike oluşturuyor. Yetkililer, yere atılan maske ve eldivenlerin üzerinde yeterli virüs yükü varsa, tutan kişiyi hasta edebileceğini söyleyerek önemli uyarılarında bulundular.
Koronavirüs salgınının ardından, sağlık kurumları ve uzmanlar hijyen çağrısı yaptı ve vatandaşlara, maske ile eldiven kullanmalarını önerdi. Salgından korunmak isteyen birçok vatandaş da, önlem amaçlı maske ve eldiven kullanmaya başladı. Koronavirüs vakalarının sayısı artmaya devam ederken, salgın için önlem amaçlı takılan eldiven ve maskelerin sokaklarda yerlere atılması ise dikkat çekti. Kullanılmış maske ile eldivenlerin en çok toplu taşıma durakları çevresinde yere atılmış olduğu görülürken, atık olan bu ürünler koronavirüs salgınının olduğu bir dönemde hijyen açısından da tehlike yaratıyor.
Yetkililer şunları söylüyor:
“Öncelikle şunu söyleyelim… Eldiven kullanımını aslında önermiyoruz. Çünkü eldiven, kullananlara bir güven duygusu veriyor. Eldivenle bir yerlere dokunduktan sonra elinize, yüzünüze, gözünüze dokunduğunuzda, eğer eldivenle dokunduğunuz yerde sizi hastalandıracak kadar virüs partikülleri varsa, onları direkt alıyorsunuz. O eldivenler de dışarıya atılıyor. Bu yüzden mümkünse eldiven kullanmayın.
Maskenin üzerine elinizi dokundurup başka bir yere de elinizi dokundurursanız, aynı şekilde kontaminasyon riski var. Maskeyi çıkarırken, iplerinden çıkarıp, atarken de mümkünse yanlarından kapatın. Dışarı çıkarken, kişiler maske için yanlarında bir poşet taşısınlar ve çıkartınca onun içine koysunlar ya da hastaneden çıkıyorlarsa, hastane çıkışlarında mutlaka tıbbi atık kutuları bulunuyor, o tıbbi atık kutularına atmalarını öneriyoruz. Çünkü bu maske-lerde olan mikroorganizmaların üstünde ne kadar virüs var ve bu virüs yükü bunu tutan kişiyi kontamine edecek mi, etmeyecek mi diye bir bilgimiz yok.
Biz, sürekli hijyen ve temizlik kurallarına uyalım diyoruz, ama kendimizi korurken, toplumda bizim için çalışan ve temizlik yapan insanları enfekte etme riskiyle karşı karşıya kalıyoruz.”
-KAPALI ÇÖP KUTULARINA ATILMALI-
Uzmanlar, yere atılan maske ve eldivenlerin üzerinde yeterli virüs yükü varsa, tutan kişiyi hasta edebileceğini belirterek, sözlerine şu şekilde devam ettiler;
“Yere atıldığı zaman, atılan maskenin üzerinde yeterli miktarda virüs yükü varsa, tutan kişiyi kontamine edebilir ve hastalandırabilir. Bu yüzden hastaysanız, hasta olduğunuzu düşünüyorsanız ya da Covid-19 şüphesi taşıyan bir kişiyle aynı evde yaşıyorsanız ve dışarı çıkıyorsanız, maske takmalısınız, ama çıkardıktan sonra kesinlikle yola direkt atmayalım.
Sonuçta evlerinizden çıkıyorsunuz. Lütfen, mümkünse, bir poşet alıp o poşetin içine atın. Atarken de yanlarından içe doğru kapayıp öyle atalım. Çünkü böylece içerideki virüs partiküllerini en azından dışarıya bulaştırmamış oluyorsunuz. Kesinlikle kapalı çöp kutularına atalım. Sokaklarda, bazen maske ve eldiven görüyoruz. Bu görüntüler, gerçekten bizim için toplum sağlığını korumak açısından çok ciddi risk olacaktır.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ