Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Kutsal Havariler Kilisesi

Kutsal Havariler Kilisesi
  • 18.11.2020
  • 382 kez okundu

Açık Hava Müzesi olacak

Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, “Kutsal Havariler Kilisesi’ni yakın zamanda turizme kazandırmak dileği ile çalışmalar devam ediyor” derken, İlçe Kaymakamı Musa Sarı ise “açık hava müzesi” müjdesi verdi.

Tarihler, 2015 senesinin 11. ayını gösterdiğinde, Hatay’ın Arsuz ilçesi Arpaçiftlik Mahallesi’nde bir portakal bahçesinde yapılan kazıda, Geç Roma dönemine ait Kutsal Havariler Kilisesi gün yüzüne çıkartılmış, ardından devam eden çalışmalarda ise mozaikler, kaya mezarları ve iskelet kalıntıları bulunmuştu. Çalışmaları özenle devam eden kazı çalışmaları, bu yıl da, geçmişe ışık tutacak bulgularla sonuçlandı.
Çalışmaların sonunda kazı ekibini yerinde ziyaret eden, kazı başkanı ve ekibinden bilgi alan Arsuz Kaymakamı Musa Sarı; ilçe sınırlarında çok sayıda kültürel mirasın bulunduğunu, bunların gün yüzüne çıkarılması için imkanlar ölçüsünde çeşitli çalışmaların yapıldığını, kendilerinin de bu çalışmalara gerek Bakanlıklar düzeyinde takip edilmesi gereken hususlarda ve gerekse de yerel düzeyde çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülmesinde, tüm kamu kurumları ile birlikte destek olduklarını ifade etti.
Kutsal Havariler Kilisesi’nin, Geç Roma olarak bilinen Bizans dönemine ait olduğunu, içerisinde bulunan çeşitli mozaik figürlerin, mezar ve şapel gibi çeşitli yapı ve kalıntılarla beraber önümüzdeki yıllarda, altyapı imkanları sağlandıktan sonra açık hava müzesine dönüştürülebileceğini söyleyen Sarı, emeği geçen herkese teşekkür etti.
Ziyarete katılan Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven ise, “Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün arkeolojik kazı çalışmalarını sürdürdüğü Kutsal Havariler Kilisesi hakkında bilgi aldık. En yakın zamanda turizme kazandırmak dileği ile çalışmalar devam ediyor” dedi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ