Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Laboratuvar Tanınırlığı Yok mu?

Laboratuvar Tanınırlığı Yok mu?
  • 22.07.2019
  • 473 kez okundu

CHP’li Vekil Topal, Suudi’ye ihracatta analiz sorununu gündeme taşıdı:

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay yaş meyve sebze ihracatçısının Suudi Arabistan’a ihraç ürünlerinde laboratuvar analizlerinin geçerli kabul edilmeyerek, ihracatçının mağdur edildiğini savundu.
TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde, Suudi Arabistan’a ihracat yapan işadamlarının zor durumda olduğunun altını önemle çizen Milletvekili Serkan Topal, “Çünkü bu durum ciddi anlamda ürün kaybına neden olmaktadır. Konuyu Suudi Arabistan Büyükelçimiz yakından bilmesine karşın, henüz ciddi anlamda bir çözüm bulunamamıştır” dedi.
Dışişleri ve Tarım Bakanlıklarının çözüm için bir an önce devreye girmesini isteyen Milletvekili Serkan Topal, TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları sordu:
“Suudi Arabistan Hükumeti, son bir yıldır Türkiye’den ithal edilen sebze ve meyvede, standartların üzerinde ilaç kalıntılarına rastlanıldığı gerekçesi ile denetimlerin artırılmasını talep etmiştir. Denetim için yapılan analizler, ithalat gümrüğü yerine farklı alanlarda yapılması, taze meyve ve sebzenin zaman kaybından dolayı bozulmasına neden olmaktadır.
Suudi Arabistan’a ihracat yapan işadamlarımız zor durumdadırlar. Çünkü bu durum ciddi anlamda ürün kaybına neden olmaktadır. Konuyu Suudi Arabistan Büyükelçimiz yakından bilmesine karşın, henüz ciddi anlamda bir çözüm bulunamamıştır.
Bu itibarla;
1- Suudi Arabistan’a gönderilen taze meyve ve sebze ürünlerinde ilaç standartların üzerinde ilaç kalıntısının olduğu doğru mudur?
2-Türkiye’den ihraç edilen sebze ve meyve ürünleri, ihraç öncesinde herhangi bir analize tabi tutulmakta mıdır? Bu analizler hangi laboratuvarlarda yapılmaktadır. Bu laboratuvarların uluslararası geçerliliği var mıdır?
3-Suudi Arabistan ile yapılan ikili anlaşmalarda, Türkiye’deki tarım Bakanlığımıza ait laboratuvarların tanınırlığı var mıdır? Yoksa neden bu anlaşmalara konulmamıştır?
4-Özellikle meyve ve sebze ihracatı konusunda zaman zaman ciddi sıkıntıların yaşandığı bilmesine karşın neden önlem alınmamaktadır?
5-Riyad Büyükelçiliğimiz konu ile ilgili ne gibi girişimlerde bulunmaktadır? Konunun çözümü için, Dışişleri ve Tarım Bakanlıklarımız, devreye girmiş midir? Bu bağlamda Suudi Arabistan’a gönderilen herhangi bir Tarım Bakanlığı heyetimiz var mıdır?
6-Suudi Arabistan’da denetim gerekçesi ile bekletilen ürünlerden bozulan, kullanılmaz hale gelen ürün miktarı ne kadardır? Bu ürünlerin ekonomik değeri nedir?” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ