Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Libya’da kaçırılan Samandağlı

Libya’da kaçırılan Samandağlı
  • 18.07.2019
  • 634 kez okundu

Adana Milletvekili olan Hataylı Tülay Hatimoğulları Oruç, Libya’da rehin tutulan Hataylı 2 hemşerimizin konusunu TBMM’ye taşıdı. Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Libya’da bir lokantada çalışan Mehmet Demir ve kayınbiraderi Volkan Altınok’un Libya Ulusal Güçleri tarafından alıkonulduğunu hatırlatarak, “3 ayı aşkın süredir, Mehmet Demir ve Volkan Altınok’tan haber alamayan aileleri her geçen gün umudunu yitirmekte. Aileler, gelecek olumlu bir haber bekliyorlar. Konuyu Dışişleri Bakanına sorduk” dedi ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na şu soruları sordu:
“Libya’da, Trablus kentine yaklaşık 30 km uzaklıkta olan Kasr Bin Gaşir’de bir lokantada çalışan Mehmet Demir ve kayınbiraderi Volkan Altınok, Libya Ulusal Güçlerince alıkonulmuştur. Mehmet Demir ve Volkan Altınok’tan 10 Nisan 2019 tarihinden beri haber alınamamaktadır. Eşi Mehmet Demir ile en son 9 Nisan’da telefonla görüşen Pınar Demir, ‘Ertesi gün eşim beni aramadı, ben aradım, ama ulaşamadım. Telefonu kapalıydı. Akşam kardeşlerine haber verdim. Onlar da Libya’daki tanıdıklarını aradılar ve o zaman lokantadan alındıklarını öğrendik. Eşimin Libyalı ortağını aradık. O da, bize ‘burada savaş var, kimlerin aldığını bilmiyorum, birkaç gün sorgulanıp bırakılırlar’ dedi ama 3 aydır haber alamıyoruz.
Ailelerinin üç ayı aşkın zamandır iletişim kuramadığı Mehmet Demir ve Volkan Altınok için Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Trablus Büyükelçiliği girişimleri tarafımızca takip edilmiştir. Ayrıca TBMM Dışişleri Komisyonu’na da konu taşınmıştır. En son aldığımız bilgi, Hafter güçlerince gözaltına alınan Mehmet Demir ve Volkan Altınok’un Trablus’tan Bingazi’ye götürüldükleri yönündedir. Konu ile ilgili Mehmet Demir ve Volkan Altınok’un ailelerinin girişimleriyle, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne de dosyaları iletilmiştir. Aileler, zaman geçtikçe umutsuzluğa kapılmakta, perişan bir şekilde olumlu bir sonucun alınacağı günü beklemektedir.
Bu gerekçeyle;
1. Libya’da yaklaşık 3 ay önce Libya Ulusal Ordusu güçlerince alıkonulan Mehmet Demir ve Volkan Altınok’un akıbetini öğrenmek, serbest bırakılmalarını ve güvenli bir şekilde Türkiye’ye dönmelerini sağlamak üzere şimdiye kadar Bakanlığınızca atılan adımlar nelerdir? Çalışmalarınız hangi aşamadadır?
2. Libya Ulusal Ordusu güçlerinin 29 Haziran 2019’da kaçırdığı 6 Türkiye vatandaşı Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleri ile iki gün içinde serbest bırakılmıştır. Ancak Mehmet Demir ve Volkan Altınok’un üç ayı aşkın süredir nerede ve nasıl olduklarına ilişkin henüz sağlıklı bir bilgiye ulaşılamamış, olumlu bir sonuç alınamamıştır. Bunun nedeni nedir?
3. 3 ayı aşkın süredir Mehmet Demir ve Volkan Altınok’tan haber alamayan, iletişim kuramayan ailelerin endişeli bekleyişleri sürüyor. Aileler ile Mehmet Demir ve Volkan Altınok’un durumları ile ilgili sağlıklı bir iletişim tarafınızca kurulmakta mıdır, atılan adımlar paylaşılmakta mıdır?” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ