Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Liste Hazırlamak Haddim Değil

Liste Hazırlamak Haddim Değil
  • 05.06.2018
  • 1.204 kez okundu

Başkan Savaş, CHP Hatay milletvekilleri aday listelerine müdahale ettiği ile ilgili söylemlere cevap verdi

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir radyo programında yaptığı konuşmada, CHP Hatay Milletvekilleri Aday listelerine müdahale ettiği ile ilgili söylemlere cevap verdi.
Başkan Savaş, Cumhuriyet Halk Partisi Hatay milletvekili aday listesinin genel başkanları tarafından yapıldığını, kendisine fikrini sorduklarında, düşüncelerimi belirttiğini, ancak liste hazırlamanın, haddi olmadığını vurguladı. Belediyenin önünde şahsına yapılan hareketleri hiç doğru bulmadığını söyleyen Başkan Savaş, şunları dile getirdi: “Yapılanlara cevap vermeme sebebim şehrime, partime duyduğum saygıdır. Atatürk’ün kurduğu bu parti birkaç kişinin tekelinde olamaz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin yetkili kurumlarında olan bu arkadaşlarımız, partinin tüzel kişiliğine uygun davranmalıdır. Servet bey beni birçok konuda suçluyor. Öncesine kadar her gün sosyal medyalarında beni övüyordu. O listeye 500 kişi müdahale etmiştir onlardan bir tanesini bendim. Diğer karışanlar dile getirilmiyor, ben Büyükşehir belediye başkanı olarak fikir beyan edince rahatsızlık duyuyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi ciddi bir partidir. Her gün ekonomik sıkıntılar ve zamlarla, dış politikadaki sıkıntılarla, eğitimdeki hatalarla yaşamaya çalışırken milletimiz kurtarıcı bir lider arıyor. Cumhuriyet Halk Partisi şu anda ipi göğüsleyecek durumda. Kim olursa olsun bu şartlarda küstüm oynamıyorum deme hakkına sahip değildir. Ülkemizdeki sıkıntıları gidermek için birlikte çalışmak varken birbirimizi karalamamalıyız. Biz diğer partiler gibi ithal adaylar getirmedik, adaylarımızın hepsi yerli ve milli. Bunca zaman partiye hizmet etmiş insanlar şuan ilimizi temsilen milletvekili adayı gösterildi. Bundan rahatsızlık duymak yerine daha da birleşerek partimiz için çalışmalıyız.
Cumhuriyet Halk Partisi kurulduğu yıllarda ki gibi günümüzde bu ülkeye lazım bir parti. Sağdan gelen bir birey olarak söylemek istiyorum ki Cumhuriyet Halk Partisi iktidara yakın bir partidir. Cumhuriyet Halk Partisi sevdalıları ve partililerin bunu ülkeyi yeniden ivme kazandıracak bir parti olarak görenlerin, başka bir tarafa gitmesini istemiyorum. Partimize sahip çıksınlar, biz buradan Ankara güçlü bir şekilde omuz verelim.
Kaosu kendi içimizde yaşamazsak biz iktidarız. Birlikte bu şehri, ülkeyi kurtarıp daha iyi yerlere getirelim. Biz birbirimize düşersek kimse bize oy vermez. Biz güven umut verelim.
24 Haziran seçimleriyle ilgili görüşüm, Cumhuriyet Halk Partisini temsilen 5 milletvekili çıkartırız şeklindedir.”

Listelerin açığa çıkması bana enteresan geliyor …

Konuşmasında kırgın olduğunu tekrarlayan Başkan Savaş, şunlara değindi: “CHP, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri ve onun Türk Milleti’ne hediyesidir. Tüm siyasi partilerden çok daha köklü bir parti. Bu parti ana muhalefet partisinin bir tüzüğü var. Bu tüzük çerçevesinde bu yapılan hareketin Ankara tarafından değerlendirileceğini düşünüyorum. Burada enteresan olan başka bir şey daha var. Bir tüzel kişiliğe mensubiyet demek mahremiyet gerektirir ve o mahremiyet çerçevesinde masumiyeti beklersiniz. Baktığınız zaman diğer siyasi partilerin hiçbirinde bu mahremiyet bozulmamış. Atatürk’ün kurduğu bu köklü partide Ankara’da bu listelerin açığa çıkması bana çok enteresan geliyor. Nasıl oluyor da basına yansıyor? Bir defa bu sorumluluk bana ait değil. Bu liste var mıydı yoksa bir siyasi baskı üzerine mi hazırlandı bilemiyoruz. Şimdi bir insanın itiraz edip hakkım yendi demesi için YSK’ya verilen listenin üzerinden 24 saat geçmesi gerekiyor. Daha ne olduğu belli olmadan bu listenin üzerine konuşmalar mesajlaşmalar var. Ben bu işin o tarafında hiç olmadım. Şu bir gerçek ki 70 civarında aday vardı. Bu adayların da kendince Ankara’da ulaşacak mercileri vardı. Benimle ilgili o cümleleri kuran arkadaşlar da Ankara’daydı. Ben CHP’ye mensup bir belediye başkanıyım. Bu konuda bana fikrimin sorulması kadar doğal bir şey yoktur. Ben de fikrimi söylerim. Ankara’da en küçük bir partinin bile aday adaylarının ismi çıkmazken, bizim arkadaşlarımızın ele geçirmeleri şaşırtıcı ve üzücü.
Bizim genel merkezimizin bu konuda önlem alması lazım. Ya bu liste doğru değildi ya da bu liste doğruysa neden dışarıya sızdı. Arkadaşların düşmüş olduğu durum üzücü. Ama 70 arkadaşımız da kendisini ilk 5’te görmek istiyor. Bu verilmiş bir hak değildi. Kendinizi yeterli görür aday olursunuz ve Sayın Genel Başkanımız takdir ederse sizi listeye koyar. Listeye benim müdahale etme şansım yok ama fikrimi tabiki söylerim. CHP’ye mensup olan herkes söyler. Kaldı ki sadece CHP değil, bir sürü kurum ve kuruluşun temsilcisi de birçok arkadaşımız için tavassutta bulunmuş. Genel başkanımızın göndermiş olduğu listede kim varsa ben çalışırım. Siz bir partinin il başkanısınız. 3 ay önce seçilmişsiniz ki seçilirken de problem oldu, ama sonunda istediği listeyi çıkardı bu arkadaşımız. Hiçbirimiz karşı gelmedik, parti bölünmesin amacıyla yardımcı olduk. Parti bir bütün olarak seçime girsin ve çıksın, seçime yakın bir problem olmasın istedik. Siz parti iyi yönetilemiyor diye il başkanı oluyorsunuz ama 3 ay sonra da istifa ederek millet vekili olmak istiyorsunuz. Şimdi şu var, partinin bütün kademeleri tek bir şahsa ait olamaz. Bu kaçıncı problem. Ben büyükşehir belediye başkanıyım ama benim mensubiyetim CHP.
İl başkanı olanların bir beklentisi olacaktır elbette. Ama seçimin üzerinden 3 ay geçmiş ve siz 6 belediye başkanı ile birlikte istifa ediyorsunuz. Şu anda seçime kim çalışacak? Mevcut il başkanı arkadaşımız da mesaj çekiyor. O il başkanı 70 adayın başkanı, sadece Servet Bey’in başkanı değil.”

Meclisteki muhalefetin Ankara’sı varsa bizim de Allah’ımız var …

Defne bölgesi ve Harbiye mahallesindeki vatandaşların şikayetlerine yönelik açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Harbiye Şelalesi bizim önemli turist noktalarımızda bir tanesidir. O bölgede heyelanı önlemek adına zor bir proje çizdik ve hayata geçirdik. İlerleyen zamanlarda şelalenin etrafında da bir takım çalışmalar gerçekleştireceğiz. Bunların yanı sıra içme suyu şebekelerini yeniledik. Doğalgaz ve Telekom çalışmaları da tamamlandı ve bizde bu saatte yaz yolların asfalt çalışmalarını bitireceğiz. Bölgeye spor Kompleksi de kazandıracağız. Bu konuda projemizi hazırladık. Ağustos ayı itibariyle başlayacağız ve yaklaşık olarak 2 yıl içerisinde olimpik yüzme havuzunun, büyük spor salonunun olduğu kompleksin yapımını tamamlayacağız. Her fırsatta bizi yormaya çalışan muhaliflere rağmen hemşerilerimize verdiğimiz sözü tutarak, kentimize önemli projeleri kazandıracağız. Meclisteki muhalefetin Ankara’sı var ise bizim de Allah’ımız var. Spor kompleksi projemizi kıymetli bir iş adamımızın desteğiyle yapacağız. İnsanların spor alanlarını arttırmak bizim en önemli görevimizdir. Esentepe’deki spor kompleksimiz günde 1500 kişiyi ağırlıyor. Okulların turnuvalarına ev sahipliği yapıyor. Bunları görünce mutlu oluyorum. Defne bölgesinin de sportif faaliyetlerini yapabileceği güzel bir kompleksi bölge halkımızdaki kullanımına açacağız” dedi.

Hala büyükşehri kazanamamanın acısını yaşıyorlar …

Özellikle Suriye savaşından dolayı bozulan kent ekonomisinin moral ve motivasyon kaybına sebep olduğunu, bunun da üstünden gelmek için yıllardır çaba gösterdiğini söyleyen Başkan Savaş, “Bu süreçte biz siyasilere önemli görevler düştü. Vatandaşlarımızın ve kentimizin bu süreçten sağlıklı çıkabilmesi için biz siyasilerin ortak hareket etmesi gerekiyordu; ancak bunu yapamadık. İktidar partisinin buradaki temsilcileri hala Büyükşehir’i kazanamamanın acısını yaşıyorlar. Bundan dolayı geçmişe ait borçlar çıkartarak Hazine’den gelen paramızı sorgusuz sualsiz kestiler. Biz borçtan kaçmıyoruz ama madem öyle o zaman 4 yıl önce pay edilen gayrimenkuller neden hep iktidar partisinin belediyelerine devredildi? Hatta en son geçen günlerde Narlıca’da bulunan ve bize ait olan dekoratif taş fabrikası Antakya Belediyesine devredildi. Hatta HADO için belirlediğimiz yer de İskenderun Belediyesine verilerek Hatay halkının hizmet alması engellendi. Borçlandırma çıkartmamak için haziran ayında Meclis’i tatile soktular. Ancak Hakk ve Hatay halkı bunu biliyor. Hemşehrilerimiz her şeyin farkında”dedi.

Hemşerilerime hizmetin kralını yapacağım …

Samandağ’da 52 dönümlük alanda eski çöp sahasında çok güzel bir park yapacaklarını söyleyen Başkan Savaş, “Samandağ’ın altyapısına da en yakın zamanda başlayacağız. Oraya da hibe bulduk. Mağaracık halkı çok sitem ediyorlardı bana kanalizasyonları olmadığı için. Mahallenin kanalizasyon projesi hazır durumda. İnşallah bu yaz oraya da başlamış olacağız. Sadece Mağaracık’a değil birçok ihtiyaç olan yerlerde çalışmalarımıza başlayacağız. Bizi çok zor şartlarda makama getiren hemşerilerime hizmetin kralını yapacağım” dedi.

24 Haziran seçimlerinde CHP’nin güçlü çıkması lazım …

Başkan Savaş, programdaki konuşmasında şunlara yer verdi: “Hizmet vermek için Avrupa Kalkınma Bankası’ndan kredi aldık. Ama mevcut iktidarın buradaki temsilcileri Arsuz’a, Samandağ’a ve Dörtyol’a hayır dediler. Diğer ilçelerimiz için hayır demediler. Muhalefetler partiler diye hizmet yapılsın istemediler. Bizim yarın sandığa gidip de oy veren hemşerilerimiz bunları da düşünsünler ve bizi güçlü kılsınlar. Biz Ankara’da öksüz çocuk gibi olduğumuz için bize mecliste istediklerini yapıyorlar. Ankara bizim lehimize olmuyor ve Ankara’ya gönderdiğimiz evrakların %95’i gelmiyor. Bizim daha fazla hizmet verebilmemiz için birbirimizi kırmaya ve sorgulamaya değil birbirimizle omuz omuza el ele verip yarınları beraber inşa etmeye ihtiyacımız var. Bunu da yapabilmek için 24 Haziran’da yapılacak olan seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin güçlü çıkması lazım. Ankara’da hükümette güçlü olursak hizmetlerimizi çok daha seri ve güçlü bir şekilde yaparız. Şimdiye kadar bütün büyükşehirlerden fazla hizmet verdik. 7 tane iktidar partisinin büyükşehir belediyesi ile bizi karşılaştırdığımızda biz mevcut varlıklarımızı yatırıma dönüştürme konusunda çok öndeyiz. Varlıkların %43’ünü biz hizmete dönüştürmüşüz. İktidardakiler ise %38’ini hizmete dönüştürmüş durumda. Biz bu kadar yokluğa rağmen onlardan 5 puan daha öndeyiz. Ayrıca Samandağ, Defne, Antakya, Arsuz veya diğer ilçelerimiz olsun dört yıl öncesine kadar hükümetten almış oldukları hizmetlere ve belediyelerden almış oldukları hizmetlere bir baksınlar daha sonra da dört yıl elimizi kolumuzu bağlayan unsurlara rağmen yapmış olduğumuz hizmetlere baksınlar. Eleştirmek ve beklemek kolay ama yapmak çok zor.”

Adaletin ve eşitliği olmadığı yerde insanlık yoktur …

Hatay’ın her ilçesine eşit hizmet veriyoruz. Hizmet konusunda vicdanımı kaybettiğim gün şerefimi ve haysiyetimi kaybedeceğimi bilirim ve siyaseti bırakırım. Hiçbir kul bana adalet ve eşitlik dışında bir şey yaptıramaz. Adaletin ve eşitliği olmadığı yerde insanlık yoktur. İnsanlığın olmadığı yerde de ben olmam. İhtiyaçlar doğrultusunda hizmette öncelik veriyoruz. Bugüne kadar hiçbir şekilde din, mezhep, etnik köken ve siyasi duruşa göre iş yapmadım. Bu şehirde başka türlü belediye başkanlığı yapılmaz. İşte bu adalet ve eşitliğin tüm Türkiye’ye yayılması için Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na gelmiş en önemli fırsat 24 Haziran seçimleridir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Başbakan olduğunda Hatay’ın her ilçesinin adalet, eşitlik ve terazi sorunu olmayacaktır. Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu bana eşitlik ve adalet konusunda nasıl talimat verdiyse kendisi de herkesi o şekilde kucaklayacaktır.”
Mehmet ÖZGÜN

 

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ