Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,08 / Satış: 9,11

Maaş Kesimi Anayasaya Aykırı, Konunun Takipçisiyiz…

Maaş Kesimi Anayasaya Aykırı,  Konunun Takipçisiyiz…
  • 21.12.2019
  • 592 kez okundu

Emekliliği iptal edilen 227 Gazi’den Hataylı olan 5’i, SGK önünde bir basın açıklaması yaptı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SSK) 6 yıl önce emekli ederek maaş bağladığı 227 Gazi ile ilgili “emeklilik iptali” ve “maaş kesimi” uygulamasına karşı çıkan Gaziler, dün Antakya’da toplandı ve alınan kararın Anayasa’ya aykırı olduğunu savundu.
Maaşı kesilen 227 Gazi içinde 5’nin ilimiz Hatay’dan olduğu bilgisi verilirken, dün öğleden sonra SGK’nın Saray Caddesi’ndeki binası önünde toplanan bir grup Gazi adına açıklama, Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Başkanı Hakan Kokusever’den geldi. Kokusever, okuduğu basın açıklamasında, 17 Aralık 2019 tarihi itibariyle, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ülke genelinde 227 Gazi’nin maaşını kestiğini hatırlatarak, Gazi olmadan önceki sigorta giriş ve primlerinin de silindiğini bildirdi. Hakan Kokusever, açıklamasında, 227 Gazi ile ilgili maaş kesimi uygulamasının nedenlerini şöyle sıraladı:
“Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, 2008 ve 2013 yılında çıkan kanun maddelerini bilmeyerek ‘Özürlülük’ten dolayı müracaat eden Gazilere maaş bağlaması, şimdi ise ‘ben hata yaptım, yeni fark ettim, şimdi maaşlarını kestim’ demesi… Madem bu kişiler emekliliği hak etmiyordu, Sosyal Güvenlik Kurumu neden bu kişilere emekli maaşı bağladı?
Sosyal Güvenlik Kurumu, kendini kurtarmak için, 7 Aralık 2018 Tarihli 7194 Sayılı Kanun’un 48. Maddesi ile 5510 sayılı kanuna eklenen geçici 79.Madde ile bu kişilere 6 yıldır ödenen maaşları geri istememek için bir kanun çıkardı. Çıkarır çıkarmaz, 10 gün içinde Gazilerin maaşları kesildi. Bu Gaziler, sehven emekli edildiler bahanesiyle! Gaziler, hem işlerinden olmuşlar hem de bağlanan emekli maaşları kesilerek mağdur edilmişlerdir. Gazilerin maaşlarının kesilmesinin 2 temel sorumlusu vardır. Birincisi TBMM’dir. Gazilerin, özürlü bir vatandaş gibi emekli olmasının önünü kesmesi ve askerlik öncesi sigorta giriş ve prim günlerini yakmasıdır. İkinci sorumlu ise Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Kanun bilmez, çıkan kanunları takip etmez Sosyal Güvenlik Kurumu, bu kanun yürürlüğe girdiği halde ‘kanundan haberi olmadığından’, Gazileri emekli edip 6 yıl maaş ödedikten sonra, şimdide ‘ben yeni fark ettim’ diyerek maaşlarını kesmiştir.”
Bir grup Gazi ile birlikte yaptığı basın açıklamasında, SGK yetkililerinin 2013’ten 2019 yılına kadar, % 40 üzeri raporlu olan ve ‘engelli statüsünde emekli olabilirsiniz’ denilmek suretiyle tazminat da ödenen ve maaş bağlanan Gazilere nasıl maaş bağlandığını, daha sonra ise vermeme nedenini açıklamalarını isteyen, Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Başkanı Hakan Kokusever, şöyle devam etti:
“Pardon deyip, geçiştirecek misiniz, yoksa sadece 227 Gazinin değil, 4500’e yakın ve emeklilik bekleyen Gazilerin sorununa bir çözüm mü bulacaksınız? Bu sorumlu iki kurumu göreve davet ediyoruz. Anayasamızın 10. Maddesi’nde, ‘Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife Şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve Gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz’ ifadesi yer alır. 61. Maddesi’nde, ‘Devlet, harp ve vazife Şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malul ve Gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar’ hükmü bulunmaktadır.
Bu kurumların yaptıkları işler, Anayasa’ya da aykırıdır. Bu konunun sonuna kadar takipçiyiz. Biz, siyasetin ve belli bir grubun değil, Yüce Türk Milletinin Gazileriyiz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ