Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

Mağduriyet, Motivasyon Bozuyor…

Mağduriyet,  Motivasyon  Bozuyor…
  • 07.10.2020
  • 404 kez okundu

Hatay Dişhekimleri Odası, sağlıkçılara KOVİD ödemelerinin adil yapılmasını istedi

Hatay Dişhekimleri Odası Yönetimi, kovid ödemelerinden yararlanan sağlıkçılara adilane ödeme yapılmasını beklediklerini duyurdu.
Dişhekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin imzalı yönetim kurulu açıklamasında, Mart ayında yayınlanan bir genelge ile sağlık çalışanlarına tavandan ek ödeme yapılacağı Sağlık Bakanı tarafından ifade edildiği, “Sars Kovid-19 ile ilgili birimlerde çalışanlar ve çalışmayanlar” şeklinde farklı oranlarda ödeme yapıldığı hatırlatıldı ve şöyle denildi:
“Canı pahasına çalışan birçok sağlık çalışanı, ya çok düşük miktarda alabilmiş ya da hiç alamamıştır. Ağustos ayından itibaren geçerli olacak şekilde, üç ay boyunca ek ödeme yapılma kararı tekrar alınmış ve yine çalışma barışını bozan, adil olmayan bir uygulama hayata geçirilmiştir. Bakanlık ek ödemelerin hesaplanmasında; bölüm, alan, fiili çalışma süresi gibi, karışık, tam olarak ölçülmesi mümkün olmayan bir dizi kriterleri esas almış, neredeyse para ödenmemesi üzerine kurulmuş bir sistem ve kurum yöneticilerinin inisiyatifi ile kurumdan kuruma farklı hesaplamalar yapılmıştır. Ayrıca vergi dilimine girilmesi, dağıtılma oranlarının düşürülmesi sonucunda ise birçok kişi ciddi ekonomik mağduriyetler yaşamıştır.
Daha önce de belirttiğimiz gibi, ek ödemelerle ilgili yapılması gereken, tüm sağlık çalışanlarının erimeye yüz tutmuş olan temel ücretlerinin iyileştirilmesi ve yapılan tüm ödemelerin emekliliğe yansımasıdır.
Sars Kovid-19 bulaş riskinin her alanda olduğunu biliyor ve hayatını kaybeden onca değerli sağlık çalışanının sadece belli branş ve alanlardan olmadıklarını acı bir şekilde tecrübe ediyoruz. Bu uygulamanın, çalışanlar arasında iş barışını bozabileceğini düşünmekteyiz.”
Hatay Dişhekimleri Odası açıklamasında, ayrıca uygulamaya bağlı olarak ciddi motivasyon düşüklüğü yaşandığının da görüldüğü kaydedildi ve şöyle denildi:
“Dolayısıyla, bu tür mağduriyetlere neden olmadan; dişhekimi, hekim, hemşire, tüm sağlık çalışanlarının maddi manevi desteklenerek, bu yanlış uygulamalardan vazgeçilerek, hak kayıplarının telafi edilmesini talep ediyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ