Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,32 / Satış: 8,35
€ EURO → Alış: 9,88 / Satış: 9,92

Mağduriyetler, haksızlıklar yaşanıyor…

Mağduriyetler, haksızlıklar yaşanıyor…
  • 24.02.2017
  • 1.937 kez okundu

Hatay Tabip Odası, “OHAL”ın kalkması gerektiği görüşünde
Hatay Tabip Odası; haksızlıklara, mağduriyetlere ve kimi zaman üzücü sonuçlara yol açtığını öne sürdüğü Olağanüstü Hal uygulamasının sona erdirilmesi gerektiğini savundu. Hatay Tabip Odası Yönetimi adına kaleme alınan açıklamada, geçtiğimiz günlerde İzmir’de, hakkında alınan ihraç kararını içine sindiremediği gerekçesiyle intihar eden bir doktor örneklendi ve şöyle denildi:
“Geçtiğimiz Cuma günü açığa alınan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma hastanesi Biyokimya Anabilim Dalı’nda asistan hekim olan Dr. Hasan Orhan Çetin, 19.02.2017 tarihinde çalıştığı hastanenin 10. katından atlayarak yaşamına son vermiştir.
Dr. Hasan Orhan Çetin, OHAL sürecinde ihraç edilen ya da açığa alınan binlerce sağlık çalışanından yalnızca biridir. Bu kişiler, yasadışı bir örgüt ile somut bağlantıları hukuki olarak ortaya konmadan suçlu ilan edilmişler, işleri ve tüm özlük hakları ellerinden alınmıştır. Geldiğimiz bu aşamada, genç bir hekim sadece işinden değil, yaşamından da olmuştur.
Daha 15 gün önce, eski TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan ve TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu üniversitedeki görevlerinden ihraç edilmişlerdi. İhraç edilen sadece hocalarımız değil, aynı zamanda onların onurla taşıdıkları akademik ve hekimlik alanına ait mesleki bağımsızlık, iyi hekimlik, nitelikli tıp eğitimi ve şiddetsiz bir ortamda yaşam hakkı talebidir.
Ülkemizdeki adalet duygusunu zedeleyen binlerce emekçiyi işsiz, okulları hocasız, hastaneleri doktorsuz bırakan OHAL bir an önce kaldırılmalı, görevinden uzaklaştırılan kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir.
Yaşamının ve mesleğinin baharında aramızdan ayrılan genç meslektaşımız Dr. Hasan Orhan Çetin’in ailesi, sevdikleri ve çalışma arkadaşları başta olmak üzere tıp camiasına baş sağlığı ve sabır dileriz.
Sürecin takipçisi olacağımızı, OHAL’ in biran önce kaldırılması, ihraç edilenlerin görevlerine dönmesi ve adil yargılanma hakkı talebimizi kamuoyuna duyururuz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ