Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Mağduriyetleri Giderilmeli ve Sorunları Çözülmeli

Mağduriyetleri Giderilmeli  ve Sorunları Çözülmeli
  • 20.06.2020
  • 362 kez okundu

Şahin, sağlık çalışanlarının sıkıntılarına bir kez daha dikkat çekti

Kamu Sen ve Türk Sağlık Sen İl Başkanı Hayrettin Şahin, sağlık çalışanlarının sıkıntılarına bir kez daha dikkat çekti, mağduriyetlerinin giderilmesinin ve sorunlarının çözülmesinin önemine vurgu yaptı.
Salgınla kahramanca mücadele ederken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını anan, virüse yakalananlara da acil şifalar dileyen Şahin, virüsü yenen teşkilat mensuplarına da geçmiş olsun dileklerini iletti. Şahin, hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit olarak kabul edilmesi için girişimlerde bulunduklarını, bunun hayata geçmesini istediklerini bildirdi.
Türkiye’nin salgınla başarılı bir şekilde mücadele ettiğini ve dünyaya örnek olduğunu belirten Şahin bu süreçteki çalışmalarından dolayı Sağlık Bakanına, Bakanlık idarecilerine, kamu yöneticilerine, tüm kamu çalışanlarına ve özellikle kahraman sağlık çalışanlarına teşekkür ettiklerini ifade etti. Sağlık çalışanlarının kahramanca mücadelelerine ve yaptıkları fedakârlığa salgın sürecinde tüm Türkiye’nin şahit olduğunu aktaran Şahin, çalışanların bu süreçte sadece mağduriyetlerinin giderilmesi ve sorunlarını çözülmesi gibi bir talepleri olduğunu söyledi.
Ucube istihdam modelleri terk edilmeli
Türk Sağlık-Sen olarak bu süreçte çalışanların tüm sorunlarını gerek görüşmeler gerek başvurular gerekse açıklamalar ile gündeme getirerek çözüm aradıklarını belirten Şahin, sağlık çalışanlarının Türk milletinden beklediği teşekkür ve duanın necip milletimiz tarafından gerçekleştirildiği ama yöneticilerden beklediği sorunların çözülmesi ve alın terinin heba edilmemesi taleplerinin görmezden gelindiğine dikkat çekti, üniversite hastanelerinde çalışanlarında gerek ek ödemelerin geç ödenmesi gerekse adaletsizliklerle mağdur edildiğini sözlerine ekledi.
Süreçte üç ay tavandan ek ödemenin kapsamı, süresi, adaletsizliği ile çalışanların beklentisinden çok uzak kaldığını belirten Şahin filyasyon da görev alan aile hekimliği çalışanları, sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan sağlık meslek mensubu dışındaki tüm çalışanlara ise hiçbir ilave ücret verilmediğini belirtti. Türk Sağlık-Sen olarak günü kurtarma girişimleri yerine kalıcı çözümler beklediklerini ifade eden Şahin, taban aylığa zam, döner sermaye sisteminin baştan aşağı yenilenmesi gibi taleplerini gündemde tutmaya devam edeceklerini belirterek, döner sermaye sisteminin çalışan eksenli bir hale gelmesinin zaruri olduğunu kaydetti, döner sermayelerin emekliliğe yansımasının da hayata geçmesi gereken bir diğer önemli değişiklik olduğunu sözlerine ekledi.
Söz verilen 3600 ek göstergenin hayata geçmesi gerektiğini ifade eden Başkan Şahin, bu meselenin de takipçisi olduklarını kaydetti. Tüm kamu çalışanlarının kadrolu olması gerekliliğinin temel düşünceleri olduğunu ifade eden Şahin kamuda kadrolu istihdam dışındaki tüm ucube istihdam modellerinin terk edilerek tüm sözleşmelilere kadro verilmesi için mücadeleye devam ettiklerini kaydetti. Hizmetlilerin de yıllardır hak ettikleri, görevlerini yaptıkları memurluk kadrosuna geçişlerinin sağlanması meselesinin de nihayete erdirilmesi gerektiğini belirten Şahin, sınavsız unvan değişikliği gibi haklı bir talebin de kabul edilmesi gerektiği, bu yönde de çağrı yaptıklarını ifade etti.
Liyakat esas alınmalı …
Sözleşmeli çalışmaya karşı oldukları gibi sözleşmeli yöneticiliğe de karşı olduklarını söyleyen Şahin “Sağlık Bakanlığı yanlış bir uygulama olmasına rağmen sözleşmeli yöneticilikte hala ısrar ediyor. Tüm yönetici sözleşmeleri 15 Ağustos’ta yenilenecek. Bu süreçte temel beklentimiz yönetici kriteri olarak sadece ehliyet ve liyakatin esas alınmasıdır. Birilerine sadakat değil Türk devletine sadakat aranmalıdır. Bu yönde çağrılarımızı sıklaştıracağız” dedi.
Salgın sürecinde sosyal hizmet çalışanlarının huzurevleri, yaşlı bakım merkezleri ve sevgi evleri gibi kurumlarda özveri ve fedakarlıkla hizmet sunduklarını hatırlatan Şahin, alın terlerinin karşılığı ve bir teşekkür olarak ek bir ödemenin verilmesi gerektiğini bildirdi, bu konudaki taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ilettiklerini dile getirdi. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ