Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,57 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,10 / Satış: 10,14

Maske satışında detaylar netleşti

Maske satışında detaylar netleşti
  • 07.05.2020
  • 512 kez okundu

Üst Limit 1 Tl Olacak

Tedarikinde sıkıntı yaşanmasının ardından tekrar satılması kararı alınan maskelerin üst fiyat limitinin 1 TL olarak belirlenmesi bekleniyor. Ayrıca marketlerde de maske satışı yapılmasının önü açılacak.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, maske satışının başlayacağını açıklamasının ardından, detaylar netleşmeye başladı. Edinilen bilgiye göre, cerrahi maske fiyatında üst limit 1 TL olarak belirlenirken, marketlerde de maske satışı yapılmasının önü açılacak.
Türkiye, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ve salgının sebep olduğu panikten yararlanan fırsatçılara karşı yoğun bir mücadele veriyor. Bu mücadele kapsamında atılan en önemli adımlardan birisi, maske üretiminin artırılması ile halka ücretsiz maske dağıtılması ve maske satışının koşulsuz şartsız yasaklanması oldu.
Ancak yurt genelinde, bölge bölge maskeye ulaşım sıkıntısı yaşandı. Günlerce eczanelerden mesaj gelmesini bekleyen vatandaşlar, maske satın alacakları herhangi bir kurum bulamadıkları için de konuyla ilgili eleştirilerini dile getirdi. Vatandaşın eleştirileri, Eczacı Odalarının çağrıları ile kamuoyuna taşındı. Eczacı Odaları, belirli aralıklarla yaptıkları çağrılarla, maskelerin satışın serbest olması gerektiğini savundu.
Erdoğan’ın onayına sunulacak olan düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından; eczane, market ve gross marketlerde satışa sunulacak cerrahi maske ücretinde üst limitin 1 TL olması bekleniyor. Farklı türdeki maskeler için de farklı üst limitler belirlenecek.
Eczane ya da marketler isterse, belirlenen üst limitin altında satış yapabilecek. Ancak, bu rakamın üstünde satışa izin verilmeyecek. Maske satışının başlamasıyla birlikte, kurumlar da eczane ve marketleri sıkı bir şekilde denetleyecek. Denetimlerin, Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılacağı öğrenildi.
Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ