Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

“MASKE VAR”, demişiz! Peki, eldekinde niye YOK?

“MASKE VAR”, demişiz! Peki, eldekinde niye YOK?
  • 16.04.2020
  • 277 kez okundu

Ak Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, aynı gün içinde, önce TBMM Genel Kurulu’nda kısa bir konuşma gerçekleştirdi, ardından da ‘Samandağ-Çevlik’ yolu yapım çalışmalarına dair fotoğraflar paylaştı. Her iki paylaşımda da ortak bir başlık dikkat çekti! ‘Maske’…

Salı günkü TBMM Genel Kurul çalışmaları sırasında söz alan ve kısa bir konuşma gerçekleştiren Ak Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, ülke genelinde dağıtımı gerçekleştirilen cerrahi maske konusunda sıkıntı yaşandığı iddialarını reddetti, ama koronavirüs salgını ile ilgili bir şeyin de altını özenle çizdi. “Hiç maske takmayanlarda etkilenme oranı, yüzde 70!”
-ÜCRETSİZ!-
İYİ Parti’nin konuya ilişkin vermiş olduğu grup önerisi üzerine Ak Parti Grubu adına söz alan ve “Cerrahi maskelerin yeterince dağıtılmadığı, dağıtımında aksaklık olduğu üzerine bir grup önerisi var. Ben, bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum” diyen Hacı Bayram Türkoğlu, şunları söyledi:
“Şu anda, genel dağıtım, 20’yle 65 yaş arası, ağırlıklı, USAŞ üzerinden yapılıyor. Yine, tebliğ edildiği gibi, Türk Eczacılar Birliği vasıtasıyla, 26 bin eczanemiz üzerinden de, halkımıza, depolar vasıtasıyla ve depolar aracılığıyla gönderilen maskeler de ücretsiz olarak dağıtılacak. Tabii, eczaneye gittiğinde bir vatandaşımız, öncelikle, daha önceden E-Devlet üzerinden müracaat etmiş olacak. Kendisine bir SMS geliyor. Eczanede de kimliğini ibraz ederek temin etme imkânı var.
İstanbul, İzmir ve Ankara’da, Türk Eczacılar Birliği üzerinden, eczanelerimiz üzerinden dağıtım başladı. Yetkililerle de görüştüm. Bütün dağıtım kanalları açık olmak üzere, eczanelerimiz vasıtasıyla, 26 bin eczanemiz üzerinden yine halkımıza bu ücretsiz maskeler dağıtılacak.”
-FAYDASI MI?-
Küresel salgının Türkiye tablosunda alınan önlemler bağlamında maske takmanın önemli olduğuna da dikkati çeken Hacı Bayram Türkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Tabii, ‘maske’ deyince, bunu küçümsememek lazım. Buradan, milletimize de seslenmek istiyorum. Şimdi, her birimiz, kendimizi potansiyel – pozitif bir koronavirüslü olarak düşünüp, çevremizin koronavirüsten etkilenmemesi için, bir defa hem kendimizi koruyacağız hem de karşıyı.
Hiç maske takmayanlarda etkilenme oranı, yüzde 70. Ama biri maskeli biri maskesizse, bundan yüzde 5 oranında maskesiz olanın etkilenme -karşılıklı olarak aramızda 1 metrelik mesafe olsa da- şansı var. Her iki tarafta da maske varsa, bu oran yüzde 1-1,5’a kadar düşüyor.”
-ELDEKİ Mİ?-
Salgının faturasında yer almamak için ‘maskenin’ olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Hacı Bayram Türkoğlu, TBMM Genel Kurulu’ndaki bu konuşmasının ardından, Samandağ-Çevlik’ yolu yapım çalışmalarına dair kendi sosyal medya hesabı üzerinden fotoğraflar paylaştı. Hacı Bayram Türkoğlu, çalışmalara dair fotoğrafları paylaşırken, şu ifadelere yer verdi:
“60 Yıllık rüyayı nihayete erdirmiş ve 26 km’lik Samandağ [Çevlik] yolunu tamamlamıştık. Şimdi de bu yolun Kale Köy tarafından 2 finisher ile asfalt serimine başladık. Ve İnşallah, en kısa sürede asfalt çalışmasını tamamlayıp, yolumuzu hizmete sunacağız.”
Ancak her iki paylaşımda (TBMM ve Yol Çalışması) da ortak bir başlık dikkat çekti! ‘Maske’… Yol çalışmasını gerçekleştiren işçilerin hiç birinde, salgın nedeniyle alınması gereken tedbirlerin (maske ve sosyal mesafe) olmayışı dikkat çekerken, resmi kurumsal aktörlerin sorumluluğunda çalışanların bu tedbirsiz hali için gelen eleştiriler de sert oldu.
J.Ö. >> Genellikle bire bir takip etmesem de, şehrimize dair Ankara gelişmelerini ilk elden verdikleri için, vekil adreslerini sık sık kontrol ediyorum. Açıkçası, yol çalışmasını yapanları gördüğümde içim cız etti. Yüreğim dayanmadı. Maske yok! Sosyal mesafe yok! Bu kadar mı tedbirsiz insan çalıştırılır! Bu kadar mı kontrolsüzlük yaşanır! Sizi bilmem ama, hiç kimse mi umursamamış, merak ettim açıkçası!
U.N. >> “Maske takın, cezası şu”, diyoruz! Ama eldeki de trajik halimizin en karanlık fotoğrafını çekiyor. Bu yolu Hatay Valiliği yapıyor ise, sorumluluk onların. Ne söylerler, merak ediyorum. Çünkü konu bir yol çalışması değil, ama orada çalışanların hayatları!
T.R. >> Üzücü. Fotoğraflara bakar bakmaz ilk düşündüğümüz şey, salgın oldu. O kadar korumasızlar ki ve ‘kader’ denene o kadar teslimler ki! Devlet, ‘maske şart’ demiyor mu? Peki, bu yolu devletin kendisi yapmıyor mu? Devletin Hatay’daki kurumları organize etmiyor mu? O halde bu durumun sorumluları kimler oluyor?
O.V. >> Bildiğim kadarıyla, 4 Nisan Cumartesi günü itibariyle, pazar yerleri ve insanların toplu olarak bulunduğu tüm alanlarda maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Zorunlu! Bu fotoğrafa bakınca, istisnası varmış, diye düşünüyorsunuz! Anladığım şey şu… Bu insanlar, ‘maskesiz çalışmayız’ diyememişler! Allah bilir ne kadar ücret karşılığında bu zor işi yapıyorlar. Haklı olarak diyememişler! Ama onları çalıştıranlar niye ‘dememiş’, işte bunun cevabını almak gerek!
-ÖRNEK OLSUN!-
Hatay’daki yol yapım çalışmasının ‘tartışmalı’ haline ekli eleştiriler artarken, Galataport İstanbul’dan yapılan son açıklama ise olması gerekene işaret etti. Karaköy sahil şeridine 200 yıl sonra erişim imkânı verecek ve turizmden kültür-sanata kadar hayatın her alanına dokunacak bir dünya projesi olan Galataport İstanbul’un Yönetimi, bir açıklama yaparak, tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkileyen salgınına ilişkin olarak gerek ofislerde ve gerekse şantiyede görevli çalışanların sağlığı için gerekli tüm önlemlerin alındığını aktardı. Bu dönemde, inşaat çalışmalarının, “sosyal mesafe” kuralını hayata geçirebilmek için yüzde 50 azaltıldığı belirtilen açıklamada, “Devletimizin de sıkılaştırarak devam ettiği önlemlerle, biz de şantiyede aldığımız tedbirleri her geçen gün arttırdık. Bu kapsamda, gerekli denetimlerle birlikte, çalışma alanlarında her türlü hijyen ve dezenfektasyon uygulamasını da titizlikle yaptık. Sahamızda bulunan termal kameralara ek olarak, tüm çalışanların ‘maske, eldiven ve dezenfektan’ kullanmalarını şart koştuk” denildi.
-SORALIM!-
Şantiye alanlarında bulunan tüm çalışanlarının “maske, eldiven ve dezenfektan” kullanmalarını şart koşan Galataport İstanbul’un Yönetimi bir tarafa, Hatay’ın Samandağ-Çevlik yolunun yapım çalışmasına katılan işçilerin “maskesiz, sosyal mesafesiz ve eldivensiz” son halleri için konuşmak isteyen var mı?  Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ