Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Maskeler Geldi, Vali’ye teşekkür de…

Maskeler Geldi, Vali’ye teşekkür de…
  • 25.04.2020
  • 185 kez okundu

Koronavirüs sürecinde Dünya’nın birçok ülkesine tıbbi teçhizat yardımı yapan Türkiye’de, tartışmaların göbeğindeki ‘maske bulamıyoruz’ sıkıntısına Hatay Barosu nezdinde noktayı koyan isim, Vali Rahmi Doğan oldu.

Geçtiğimiz günlerde ‘maske’ sıkıntısını sosyal medya hesabı üzerinden duyuran Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, “Maskeniz yoksa, belirli yerlere giremiyorsunuz. Satın almak istiyorsunuz, satılmıyor. ‘PTT dağıtacak’ dendi! Başvuru yaptım, PTT dağıtmadı. ‘Eczane dağıtacak’ dendi, kod yoksa vermiyorlar” demiş, “Hâlâ kod gelmedi. Maskeyi nasıl alacağım konusunda fikri olan var mı?” diye de sormuştu.
-150 MASKE-
Konuyu gündeme taşıyan ve yaşanan sıkıntıya çözüm bulunmasını isteyen Dönmez’e cevap, Hatay Valiliği’nden geldi. Kurumsal olarak kendilerine iletilen ‘maskeler’ için de bir açıklama yapan Baro Başkanı Dönmez, “Sayın Valimiz Rahmi Doğan, yardım çağrımızı duydu. 150 maskeyi aldık. Biz de, halen maske ulaşamamış ve ihtiyacı olan meslektaşlarımıza, 5’er adet olarak, Valimize vekaleten hediye edeceğiz. Eksik kalırsa, ihtiyaca binaen Valimiz esirgemeyecektir. Çok teşekkür ederim Sayın Valim” dedi.
-AKİB DESTEĞİ-
Hatay Barosu’na teslim edilen maskeler, Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından üretildi. Milli Dayanışma Kampanyası’na 1 milyon 420 bin liralık destek veren Akdeniz ihracatçı Birlikleri (AKİB), üretimini gerçekleştirdiği 200 bin adet maskeyi; 22 Nisan’da Adana, Mersin, Hatay, Kayseri ve Karaman İl Sağlık Müdürlüklerine teslim etmişti.
İhracatçılar olarak, bugüne kadar dünya pazarlarının ihtiyaçlarını karşılamak için üretim yaptıklarını ifade eden AKİB Koordinatör Başkanı Hayri Uğur, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından Türkiye’nin az hasarla çıkabilmesi, ihtiyaçların karşılanması için ihracatçılar olarak seferber olduklarını söylemiş ve şu mesajı vermişti:
“Akdeniz İhracatçı Birlikleri olarak, bizler de üzerimize düşen sorumluluğun bilincinde hareket ediyoruz. Milli Dayanışma Kampanyası’na 1 milyon 420 bin lira ile katkıda bulunduk. Bölgemizin ihtiyaçlarının karşılanması için de 200 bin adet maske üretimi gerçekleştirerek, İl Sağlık Müdürlüklerine teslim ettik. Konfeksiyon ve hazır giyim firmaları olarak da, üretim bantlarımızı ihtiyaç duyulan maske ve koruyucu elbise üretimine yönlendirme gayreti içindeyiz. Birçok firmamız, Sağlık Bakanlığı ile gerekli görüşmeleri yaparak üretime başladı.”  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ