Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

Matematik ‘Aşk’tır!

Matematik ‘Aşk’tır!
  • 15.01.2019
  • 5.135 kez okundu

Konuşmasında matematiğin uçsuz bucaksız bir dünya olduğunun altını çizen Dr. Öğr. Üyesi İnayet Derin, geçmişte yaşayan matematikçilerin ilginç hayatlarını örnekler vererek anlattı.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Kırmızı Salon’da yapılan Teknoloji Sohbetleri’nin konuğu olan, İSTE Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi İnayet Derin, “Dünyayı Değiştiren Matematikçiler ve İlginç Hayatları” isimli sunumunda çarpıcı detaylar verdi. Konuşmasında, Matematiğin, “aşk” olduğunu ve ayrıca problemlerin çözümü ile teknolojinin gelişmesi için de şart olduğunu belirten Derin, İSTE’de ders vermekten ve öğrencilerle birlikte bilimsel çalışmalarda bulunmaktan son derece haz aldığını söyledi. Sunumu sırasında, Matematik dünyasında ‘Matematikçilerin Prensi’ olarak tanınan Gauss’un hayatından kesitler de sunan İnayet Derin, Matematiğe damga vuran, Türk-İslam dünyası matematikçilerinden Harezmî, Ömer Hayyam, Matrakçı Nasuh ve Uluğ Bey gibi isimlerin de dönemlerinin çok büyük matematikçileri olduğuna dikkat çekti. Uluğ Bey’in önemli bir matematikçi ve bilim adamı olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi İnayet Derin, Semerkant’ta yaptırdığı rasathanenin çok önemli çalışmalara sahne olduğunu söyledi.
Yoğun katılımın olduğu programın sonunda, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, katkılarından dolayı Dr. Öğr. Üyesi İnayet Derin’e teşekkür etti ve plaket verdi. Mutlu Yanık

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ