Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,08 / Satış: 6,10
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

MEB Genelge yayınladı!

MEB Genelge yayınladı!
  • 29.03.2018
  • 810 kez okundu

Denetimler Başladı

Okul kantinlerinin özel şirketlere devredilmesiyle beraber yaşanan sürecin ‘öğrencilerin sağlığı’ noktasında şikayetleri de beraberinde getirmesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

Türkiye’de, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullar bünyesinde bulunan kantinlerin ihale yoluyla özel sektöre devri kısmında sancılar yaşanıyor. Bu sancıların merkezinde ise, kantinlerin içeriğinde yer aldığı söylenen ve öğrenci sağlığı için risk içeren gıdalar var! Son bilgiye göre, bu konuda harekete geçen MEB, denetimlerin sıklaştırılması talimatı verdi.
Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, okul kantinlerinde satılan ürünlere ilişkin şikayetleri değerlendiren MEB, bir Genelge ile beraber, yasaklanan ve satışı uygun olmayan ürünlerin kantinler bünyesinde bulundurulduğunu saptadı. MEB Teftiş Kurulu Daire Başkanlığı tarafından yapılan incelemelerin ardından İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen yazıda, “Bütün resmi ve özel okulların kantinlerinde denetim yapılmalı” dendi.
MEB, denetimlerden geçemeyen kantinlerin; gıda güvenilirliği, hijyen, depolama, servis ve satış gibi konularda ve 80 ayrı başlıkta ‘uygun’, ‘uygun değil’ değerlendirmesine tabi tutulmasını istedi. Bakanlık, Okul Sağlığı Bilim Kurulu kararları doğrultusunda satışı uygun bulunmayan gıdaların tespiti durumunda ise derhal yasal işlem başlatılması talimatını verdi. Okul kantinlerini denetleyecek komisyonlar için kantin, kafeterya, büfe ve çay ocağı işletmelerinin kontrol ve denetimine ilişkin uygulama kılavuzu hazırlayan Bakanlık, kantinlerin her eğitim öğretim yılında en az bir kere hazırlanan kılavuza göre denetleneceğini de açıkladı.  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ