Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,79 / Satış: 7,82
€ EURO → Alış: 9,29 / Satış: 9,33

Meclis Üyesi Dışındakileri Salona Almadı

Meclis Üyesi Dışındakileri Salona Almadı
  • 03.10.2020
  • 350 kez okundu

Eryılmaz’ın pandemi tedbirleri, meclis toplantısında gergin anlara sebep oldu

Samandağ Belediyesi’nin dün gerçekleştirilen, Ekim ayı olağan Meclis Toplantısı gergin anlara sahne oldu.
Toplantı öncesinde Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz’ın pandemi nedeniyle meclis üyeleri dışındaki vatandaşların dışarı çıkmasını talep etti. DSP İlçe Başkanı Haydar Süslü ve TİP İlçe Başkanı Önder Tam, Başkan Eryılmaz’ın talebini red etti. Mecliste kısa süreli gerginliğe sebep olan tutum ardından DSP ve TİP’li iki ilçe başkanı salon dışına çıkarıldı.
DSP İlçe Başkanı Süslü halkı temsilen meclis toplantısını dinlediklerini, Covid- 19 kurallarına göre hareket ettiklerini bu anlamda bu gerekçeyle dışarı çıkarılmak istenmelerinin gereksiz olduğunu söyledi ve “O zaman basında çıkarılsın” ifadesini kullanarak Başkan Eryılmaz’a tepki gösterdi.
DSP İlçe Başkanı Süslü’nün tepkisi üzerine, Başkan Eryılmaz’ın talimatı ile zabıtalar meclis üyeleri dışında olan vatandaşları ve basın mensupları dışarı çıkarmak istedi.
Maskeliydik, mesafeliydik …
Dışarı çıkmamakta direnen İlçe Başkanlarının tepkileri üzerine toplantıya ara verilerek polis memurlarını çağırıldı. Toplantı sonrası DSP İlçe Başkanı Süslü ve TİP İlçe Başkanı Tam, basına açıklamada bulundu.
Yaptıkları ortak açıklamada; “Meclis toplantısına geldik. Belediye Başkanımız girişte halka kapalı bir toplantı olacağını söyledi. Dolayısıyla içerde bulunan yaklaşık 5 kişilik halktan vatandaşları ve parti temsilcilerini dışarıya davet etti. Normalde meclis iç tüzüğünde buna yetkisi var bir de pandemiden dolayı böyle bir karar alma yetkisine sahip ancak buradaki çelişki koskoca salonda belediye personelleri ve zabıtalar yan yana dururken içerideki 5 parti temsilcisini salondan çıkarması bizde kuşku uyandırdı. Bunun mantıklı bir açıklamasını alamadık belediye başkanından. Dolayısıyla bizlerde sosyal mesafeye dikkat ettiğimizi ifade ederek maskelerimizle birlikte meclis toplantısını izleme noktasında direttik. Ancak belediye başkanı zabıtaları çağırdı. Buna itiraz ediyorum. Birincisi bu toplantı yapılmadan önce basın yoluyla seyirci alınmayacağını, halktan kimseyi almayacağını belirtmesi gerekiyordu. Ki bizde buna saygıyla uyardık. Ama bu şekilde bir çıkışı biz kabul etmiyoruz. Pandemi kurallarını bahane ederek parti temsilcilerini, basını dışarı çıkarmasına itiraz ediyoruz. Bu sebepten dolayı belediye başkanı, yönetimi ve ses çıkarmayan meclis üyelerini kınıyoruz.” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ