Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,14
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

Mecliste EXPO Birlikteliği

Mecliste EXPO Birlikteliği
  • 16.01.2020
  • 314 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Meclisi’nin 2020 yılı ikinci toplantısında, EXPO 2021, ana gündem maddesi oldu. Gündemdeki resmi 16 maddenin tek tek görüşülmesi sonrasında ele alınan EXPO 2021 konusu, tüm üyelerin ve grup sözcülerinin ortak konusu oldu.
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 10 Ocak tarihli toplantısında alınan 09 sayılı kararla Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen, Mali Hizmetler Daire Başkanlığı’nın, Hatay EXPO 2021 Antakya ve Arsuz ilçesi alanlarının yapım ve yatırım işlerinde kullanılmak üzere borçlanma yapılması ile ilgili Komisyon Raporu görüşüldü. Konu ile ilgili görüşlerini bildiren Başkan Savaş, şu bilgiyi verdi:
“8 yıldır, Suriye’den gelen misafirlerin bize kattığı sıkıntıları bertaraf etmek lazım. Bu nedenle, Hatay’ın turizm merkezi olmasını istiyoruz. New York Times Gazetesi’nde ‘görülmesi gereken 52 şehir’ arasına girmiş bir şehiriz. Hatay’ımızın tüm güzelliklerini dünya ile paylaşmak istiyorum.
EXPO, dünyada yapılan en büyük 3. organizasyon. Biz, EXPO’yu, Antalya’dan çok daha uygun bir bütçeye mal edeceğiz. EXPO, Antalya’da genel bütçe ile yapıldı. Biz, yerel bütçe ile yapacağız. Kırsal Kalkınma Planımız, EXPO üzerinden yapılacak.
Çiftçinin durumu ortada. Şehirlerde insanlar bir şekilde kendilerini geçindirebiliyor, ama kırsal kesimdeki insanlar, ekonomik sıkıntı ile mücadele ediyor. Hatay’ın turizm ve ekonomi anlamında kalkınabilmesi için böyle güzel bir projeye ihtiyacı var.
Önceki dönem hizmet yapılması anlamında Meclis’te yaşadığımız sıkıntıları şu ana kadar bu Meclis’te yaşamıyoruz. Bunun için Belediye Başkanlarımıza ve Meclis üyelerimize desteklerinden dolayı teşekkürlerimi iletiyorum.”
BŞB Meclisi’nde söz alan AKP, MHP ve CHP’li üyelerin tamamı EXPO’yu sahiplenerek, en iyi şekilde yerine gelmesi için çalışacaklarını söylediler. Ardından HBB Genel Sekreteri Nihat Tazearslan, EXPO 2021 ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Karşılıklı fikir alışverişinin olduğu Komisyon Raporu ise oy birliği ile kabul edildi.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ