Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,84 / Satış: 7,87
€ EURO → Alış: 9,50 / Satış: 9,54

Medeni Kanunla elde edilen haklar ortadan kaldırılıyor

Medeni Kanunla elde edilen haklar ortadan kaldırılıyor
  • 14.10.2017
  • 843 kez okundu

Aralarında Hataylı kadınların da yer aldığı kalabalık bir grup, TBMM bahçesinde bir araya geldi, “Müftü Nikahı Tasarısı”nı protesto etti

CHP Kadın Kolları Hatay Teşkilatının da katılımıyla önceki gün TBMM bahçesinde düzenlenen eylemle “Müftü Nikahı Tasarısı” protesto edildi, tasarının Medeni Kanunla elde edilen hakları ortadan kaldırdığı, Meclis gündemine dahi getirilmemesinin gerekliliği vurgulandı.
Meclis bahçesine girdiklerinde avuç içlerine kırmızı rujlarıyla kalp çizen kadınlar, ellerini havaya kaldırıp hükümete “İmamların da, müftülerin de kıydıkları nikâhı saymıyoruz. Onların nikâh kıymalarını engelleyin” sözleriyle tasarıyı protesto ettiler.
“Hak, hukuk, adalet”, “Çocuk gelin istemiyoruz”, “Türkiye laiktir, laik kalacaktır” sloganları eşliğinde gerçekleştirilen protesto eyleminde yapılan konuşmalarda şunlara yer verildi: “İçinde bulunduğumuz bu OHAL döneminde baskıcı yapı bu kadar etkin olmuşken, muhalefet susturulmaya, sindirilmeye çalışılırken bir an önce tecavüzcüleri aklama yasasını, müftülüklere nikah yetkisi vererek hayata geçirmeyi istiyorlar. Bu yasa tasarısı, onaylandığı takdirde toplum açıkça ikiye ayrışacaktır. İktidar, siyasal iktidarını korumak için toplumu kutuplaştırma yöntemini bir kez daha deneyecek ve bundan siyasal rant elde etmeye çalışacaktır. Bu şekilde bir ülkenin çocuklarını, kadınlarını koruyamazsanız. Tasarıyı kabul etmiyoruz çünkü bizler özgürlük ve eşitlik mücadelesi verirken u tasarı kadınların Medeni Kanun’la elde ettiği hakların ortadan kaldırılmasının önünü açıyor.
Bu tasarı çocuk yaşta evliliklere imkan sağlıyor. Bu tasarıyla, kimin ne tür nikâh kıydığı tartışması toplumda yeni kutuplaşmalara neden olacaktır. Medeni hakların din görevlilerine devredilmesi laikliğe aykırıdır!
Şimdiden Hükümeti uyarıyoruz. Toplumun, ülkenin bunca sorunu varken Türkiye gündemine toplumsal gerginlik yaratacak ve eninde sonunda geri çekmek zorunda kalacakları bu yasa tasarısını getirmesinler.
Yıl 2017, hala kadın ve çocuk cinayetleri gibi birçok sorun karşımızda varken, yıllardır kadınlar eşitlik mücadelesi veriyorken, bizim ihtiyaçlarımız, bizim sorunlarımız ve bizim taleplerimizin hiçbirine cevap vermeyen bir düzenleme var. Bu düzenlemeleri hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Bizler özgür ve eşit bir yaşamı tesis edinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz. Bir an önce geri adım atsınlar. Eşitsizliği, şiddeti, istismarı normalleştiren yasalara rızamız yok!”
-Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ