Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Medeniyetler Korosu’ndan muhteşem konser

Medeniyetler Korosu’ndan muhteşem konser
  • 05.03.2017
  • 1.616 kez okundu

Mülteciler Korosu’nun da yer aldığı coşkulu etkinlikte, dünyaya barış ve kardeşlik mesajları verildi … 

Antakya Medeniyeler Korosu, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, muhteşem bir konsere daha imza attı. Hatay Kültür Merkezi’nde düzenlenen, HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş yanı sıra HBB meclis üyeleri, daire başkanları, personelleri ve çok sayıda vatandaşın katılım gösterdiği konserde Mülteciler Korosu da yer aldı ve var olan coşkuya coşku kattı. Her dilden ezgilerin ve her dinin ilahilerinin seslendirildiği konser etkinliği ile Hatay’dan tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajları iletildi.

HBB Mülteci Çocuklar Korosu ve Medeniyetler Korosu, katılımcılarla birlikte İzmir Marşı’nı büyük bir coşkuyla hep bir ağızdan söyledi. Savaş mağduru çocukların söylediği barış temalı şarkıların ardından konuşan Medeniyetler Korosu Şefi Yılmaz Özfırat, koronun kurulmasında desteklerini esirgemediğini belirttiği Başkan Savaş’a teşekkür etti. Savaş mağduru çocukların dünyanın her yerinde konser etkinliklerine katılarak barış çağrısında bulunacaklarını ifade eden Özfırat, koroyu oluşturan çocukların tek isteğinin kendi topraklarına dönerek kendi evlerinde yaşamlarını sürdürmek olduğunu dile getirdi.

Konuşmanın ardından yeniden birbirinden güzel şarkıların ve türkülerin söylendiği konserde her dilden seslendirilen ezgilere izleyiciler coşkuyla eşlik etti. Çanakkale şehitlerinin de anıldığı konserde Koro Şefi Özfırat, Çanakkale Savaşının omuz omuza mücadele edilerek kazanıldığını ve bu toprakların parçalanamaz bir bütün olduğunun tüm dünyaya gösterildiğinin en önemli göstergesi olduğunu ifade etti. Konser ardından konuşma yapan Başkan Savaş, Koro Şefi Özfırat’a ve koro üyelerine konser için teşekkürlerini iletti ve şunları dile getirdi: “Mülteci çocuklar bu savaştan en çok etkilenen kişiler olmuştur. Bu çocuklar sıcak yuvalarından okullara gidecekken anne ve babalarının şefkatinden ve evlerinden uzakta yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Altı yıldır biz bu savaşın bitmesini istiyoruz. Devletler baba gibidir milletlerin ekonomik ilişkilerini düzenler ancak belediyeler anneler gibi şefkatlidir. Biz de bu çocuklarımıza anne şefkatiyle yaklaşmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İnşallah bu çocuklar barış isteklerini tüm Avrupa’ya anlatabilirler. Ve orada savaştan menfaat bekleyenler bir nebze olsun insanlıktan nasiplerini alıp insanlığa hizmet ederler.” Başkan Savaş, konser sonunda koro solisti Meltem Altunay’a ve çocuk korosu kaptanına çiçek takdim etti.

Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ