Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Mehmet Karasu, “Adına Kitapla” Onurlandırıldı

Mehmet Karasu, “Adına Kitapla”  Onurlandırıldı
  • 25.11.2019
  • 933 kez okundu

Dün gerçekleştirilen yoğun katılımlı etkinlikle, kitabın tanıtımı yapıldı

Araştırmacı yazar, şair, emekli eğitimci, aydın, kültür-edebiyat, şiir ve öykü alanında uzman isim, yaşayan değerlerimizden, Gazetemiz Yazarı Mehmet Karasu, “Adına Kitap” yapılarak onurlandırıldı. “Mehmet Karasu’ya Armağan” adlı kitabın tanıtımı, dün Hatay Gastronomi Evi’nde düzenlenen; CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fedai Yücedal ile çok sayıda yazar ve edebiyatçının yer aldığı bir törenle yapıldı.
Duygusal anlar yaşayan, mutluluğu gözlerinden okunan Mehmet Karasu, etkinlikte, sevenleri ve edebiyat dostları için kitaplarını imzaladı. Kitapta, Karasu’nun, düşüncelerine ve gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarına, anılarına ve farklı konulardaki yazılara yer verildi, yaklaşık 40 civarında yazar ve akademisyenin Karasu ile ilgili yazıları yer aldı.
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ile kitabı hazırlayan Prof. Dr. Haluk Erdem, etkinlikte yaptıkları konuşmalarda, Mehmet Karasu’nun toplumdaki öneminde değindi, toplumu aydınlatan ve yön veren biri olduğuna dikkat çekti.
Kitap tanıtım etkinliğinde, ayrıca konuklara kokteyl eşliğinde müzik dinletisi de sunuldu.
Mehmet Karasu Biyografisi
Mehmet Karasu, 1950 yılında Antakya’da doğdu. Harbiye Şehit Nazım Bey İlkokulu, Antakya Erkek Sanat Ortaokulu ve Antakya Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. 18 aylık Yedek Subaylık döneminden sonra, 1976 yılında öğretmenlik mesleğine başladı. Ülkemizin değişik yörelerinde 26 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra, 2002 yılında emekliye ayrıldı. 1970’li yıllarda, Hatay folklorundan derleme çalışmalarına başladı. Unutulmaya yüz tutmuş çok sayıda masal, menkıbe, mani, destan, atasözü derledi. 1992 yılında, doğa ve tarih beldesi “Harbiye Kitabı”nı yayımlandı. Bunu; “Pembe Yapraklı Utanç Şafak Daphne, Evvel Zaman İçinde Antakya Masalları, Bir Tutam Işık, Doğuya Açılan Pencere” yapıtları izledi. “Evvel Zaman İçinde Antakya Masalları”, Kültür Bakanlığı TEDA Projesi kapsamında Arapça’ya çevrildi. Aktif kültür sanat çalışmalarına 1998 yılında başladı.
Gerek yurt içinde, gerek yurt dışında katıldığı her toplantıda Antakya’yı ön plana çıkardı. Harbiye’nin, son seksen yılda nasıl yok olduğunu gözler önüne sermek için, Mart 2000’de “Bir Zamanlar Harbiye” fotoğraf sergisini, Kasım 2002’de ise kardeş şehir Aalen’de, dönemin Belediye Başkanı İris Şentürk’ün de katılımıyla “Uygarlıklar Kenti Antakya” sergisini açtı.
2003 yılında, Uluslararası Antakya Kültür Sanat ve Edebiyat Günleri’ni başlattı. Üç kıtanın aydınlarını ve yazarlarını Antakya’da ağırladı. Antakya’yı, üç kıtanın kültür sanat gündemine taşıdı. Antakya’da ve yurt dışında çok sayıda uluslararası sempozyuma imza attı. “Sevgi, Barış ve Hoşgörü Kenti Antakya, Felsefe Edebiyat İlişkileri Sempozyumu”, “Dr. Yahya Kanbolat Sempozyumu”, Antakya’nın önemli değeri “Davud el Antaki Sempozyumu”, bunlardan birkaçı. Yurt dışında çok sayıda sempozyuma katılıp, Antakya’nın ön planda olduğu bildiriler sundu. Yurt dışında çok sayıda ödüle layık görüldü. Halen, Türkiye Yazarlar Sendikası Hatay Temsilcisi ve Aalen Antakya Kültür Derneği Başkanlığını sürdürüyor. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ