Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,52 / Satış: 8,55
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Mehmet Karasu’ya Armağan

Mehmet Karasu’ya Armağan
  • 23.09.2019
  • 1.253 kez okundu

Adına Kitap…

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Erdem başkanlığında, Yazar ve Akademisyenlerden oluşan bir heyet eliyle, Gazetemiz Yazarı, kültür-edebiyat, şiir ve öykü alanında uzman isim Mehmet Karasu adına önümüzdeki ay bir kitap çıkarılacak.
Yayınlanma çalışmaları hızla sürmekte olan kitapta, Mehmet Karasu’nun düşüncelerine ve gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarına, anılarına ve farklı konulardaki yazılara yer verilecek. Tahminen 300 sayfa olması beklenen kitapta, 40 civarında yazar ve akademisyenin, onuruna kitap çıkarılacak olan Mehmet Karasu ile ilgili yazıları yer alacak.
Armağan kitabın, 24 Kasım 2019 Pazar günü (Öğretmenler Günü’nde) Antakya’da düzenlenecek bir etkinlikte/kokteylde okurlarıyla buluşturulacağı öğrenildi. Etkinlikle ilgili ayrıntıların ilerleyen tarihlerde Antakyalı sanatseverlere duyurulacağı da kaydedildi.
-Mehmet Karasu kimdir?-
Mehmet Karasu, 1950 yılında Antakya’da doğdu. Harbiye Şehit Nazım Bey İlkokulu, Antakya Erkek Sanat Ortaokulu ve Antakya Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. 18 aylık Yedek Subaylık döneminden sonra, 1976 yılında öğretmenlik mesleğine başladı. Ülkemizin değişik yörelerinde 26 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra, 2002 yılında emekliye ayrıldı. 1970’li yıllarda, Hatay folklorundan derleme çalışmalarına başladı. Unutulmaya yüz tutmuş çok sayıda masal, menkıbe, mani, destan, atasözü derledi. 1992 yılında, doğa ve tarih beldesi “Harbiye Kitabı”nı yayımlandı. Bunu; Pembe Yapraklı Utanç Şafak Daphne, Evvel Zaman İçinde Antakya Masalları, Bir Tutam Işık, Doğuya Açılan Pencere” yapıtları izledi. “Evvel Zaman İçinde Antakya Masalları”, Kültür Bakanlığı TEDA Projesi kapsamında Arapça’ya çevrildi. Aktif kültür sanat ç alışmalarına 1998 yılında başladı. Gerek yurt içinde, gerek yurt dışında katıldığı her toplantıda Antakya’yı ön plana çıkardı. Harbiye’nin, son seksen yılda nasıl yok olduğunu gözler önüne sermek için, Mart 2000’de “Bir Zamanlar Harbiye” fotoğraf sergisini, Kasım 2002’de, kardeş şehir Aalen’de, dönemin Belediye Başkanı İris Şentürk’ün de katılımıyla “Uygarlıklar Kenti Antakya” sergisini açtı.
2003 yılında, Uluslararası Antakya Kültür Sanat ve Edebiyat Günleri’ni başlattı. Üç kıtanın aydınlarını ve yazarlarını Antakya’da ağırladı. Antakya’yı, üç kıtanın kültür sanat gündemine taşıdı. Antakya’da ve yurt dışında çok sayıda uluslararası sempozyuma imza attı. Sevgi, Barış ve Hoşgörü Kenti Antakya, Felsefe Edebiyat İlişkileri Sempozyumu, Dr. Yahya Kanbolat Sempozyumu, Antakya’nın önemli değeri Davud el Antaki Sempozyumu bunlardan birkaçı… Yurt dışında çok sayıda sempozyuma katılıp, Antakya’nın ön planda olduğu bildiriler sundu. Yurt dışında çok sayıda ödüle layık görüldü. Halen, Türkiye Yazarlar Sendikası Hatay Temsilcisi ve Aalen Antakya Kültür Derneği Başkanlığını sürdürüyor. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ