Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,13 / Satış: 6,16
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

Mekke’nin Fethi

Mekke’nin Fethi
  • 03.01.2020
  • 134 kez okundu

Antakya, İskenderun ve Payas’ta kutlandı

Mekke’nin fethi, Anadolu Gençlik Derneği tarafından, ilimizde Antakya, İskenderun ile Payas ilçelerinde kutlandı. Türkiye’nin 81 ilinde ve 600 noktada coşkuyla kutlanan Mekke’nin Fethi’nin 1389. yılı etkinlikleri, ilimiz Hatay’da 3 ilçede kutlanırken, ilimizin tanınmış isimlerinden, Akademisyen ve Siyasetçi Dr. Necmettin Çalışkan, Adana’daki organizasyona katıldı ve bir konuşma yaptı.
Kur’an ziyafetleri, konserler, sinevizyon ve mehter gösterileri ile Siyer-i Nebi Sınavı’nda dereceye girenlere ödülleri dağıtıldı.
Antakya’da AGD Hatay Şube Konferans Salonu’nda, , İskenderun’da Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı’nda, Payas’ta Selim Şahin İlkokulu Konferans Salonu’da gerçekleşen etkinlikler yoğun katılımla gerçekleşti.
Antakya’da Adapazarı Müftüsü Hamit Albayrak, İskenderun ve Payas’ta Diyanet İşleri Uzmanı Ömer Aydın birer konuşma yaptı.
Antakyalı Akademisyen, siyasetçi, Gazeteci, Yazar Doç.Dr. Necmetin Çalışkan, Adana Menderes Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen programda Mekke’nin Fethi’nden günümüze mesajlar verdi.
Doç. Dr. Çalışkan Mekke’nin Fethi’ni anlamanın içimizdeki putları yıkmakla mümkün olabileceğinin üzerini önemle çizdi ve şunları söyledi:
“Mekke, İslam tarihi boyunca değil insanlık tarihi boyunca İslam’ın merkezi olmayı sürdürmüş bir şehirdir. Ancak bilmeliyiz ki bizle ne kadar çok Anadolu coğrafyasının insanlarıysak o kadar Doğru Türkistanlı, Bosnalı, Filistinliyiz. Kardeşlerimizin bulunduğu yerler arasında ayrım gözetirsek gerçek manada Mekke’nin Fethi’ni anlamış olmayız. Müslümanlar top yekûn, tek millet olarak bir ümmettir. En iyi toprak insanın dinini en iyi yaşadığı yerdir.
Evet, Mekke Fethedildi, gaye idi ama esas olan Mekke’nin Fethi’nden bugüne almamız gereken mesajlardır. Mekke’nin Fethi’ni anlamak; içimizdeki putlarımızı yıkmakla mümkündür. Irkçılığın zirve yaptığı, emanetin, adaletin, iyiliklerin yok olduğu bir dönemde ne mutlu sizlere ki bu uğurda hak ve hakikat mücadelesi veren insanlar olarak bu gece buradasınız. Nice gerçek fetihlere, kalplerin fethedildiği mutlu ve umutlu yarınlara ulaşmak niyetiyle, Rabbim hepimizi fethin gerçek anlamını bilen, Peygamberimizin hayatını kendisine örnek alanlardan eylesin”
-İSKENDERUN VE PAYAS ‘DA KUTLAMA-
“Mekke’nin Fethi” programı, İskenderun’da Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı’nda, Payas’ta Selim Şahin İlkokulu Kamile Şahin Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Soğuk ve yağışlı havaya rağmen vatandaşlar programa yoğun ilgi gösterdiler.
Payas’taki programda konuşan AGD Payas İlçe Temsilcisi Hüseyin Güllebağatur, “Kelime olarak ‘açmak’ anlamına gelen fetih, yüreklerin ve yolların tevhide açılmasıdır. Fetih, insanların temel hak ve özgürlüklerini gasp eden zulüm düzeninden adil bir düzene geçen yolun açılmasıdır. Biz fetih şuurunu terk ettiğimiz için Irak’ta 1 milyon insan öldürüldü, Suriye bombalanıyor, Doğu Türkistan Çin zulmü altında inliyor, Kudüs ve Keşmir işgal altında, , Yemen, Libya, Arakan yanıyor. Müslümanların fetih anlayışı ve şuuru bugünün dünyasında yaşanan sıkıntıların yegâne ilacıdır. Yeryüzü yeni bir fetih nesli beklemektedir. Genç nesiller “fetih” kavramını iyi anlamalı, fetih ve işgal arasındaki farkı bilmeli, fetih ruhuyla yaşamalıdır. AGD olarak gençlerin yetişmesine çok önem veriyoruz” dedi.  -Cemil Yıldız

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ