Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Memura da bayram ikramiyesi verilmeli

Memura da bayram ikramiyesi verilmeli
  • 15.04.2021
  • 201 kez okundu

Solğun, kamuda bayram ikramiyesi alamayan tek kesimin memurlar olduğuna dikkat çekti

Türk eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Ömer Solğun, memura da bayram ikramiyesi verilmesinin önemine değindi.
Konfederasyonları Türkiye Kamu-Sen’in Araştırma Geliştirme Merkezi’nce hazırlanan 2021 Mart ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklayan Solğun, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının 4.024,86 TL olarak hesaplandığını, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin ise 8.364,21 lira olarak belirlendiğini bildirdi, sonuçların, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 126,75 TL, %1,54 oranında arttığını gösterdiğini ifade etti.
Çalışan tek kişinin açlık sınırının ise bir önceki aya göre 20,31 TL, %0,65 oranında yükseldiğini ve 3.122,34 lira olarak hesaplandığını belirten Solğun, Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamının ise 2020 yılı Mart ayında 3.134,89 lira olarak tahmin edildiğini bildirdi. Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Mart 2021 verilerine göre günlük 66,011 lira olduğunun belirlendiğine değinen Solğun, ailenin aylık gıda harcaması toplamının ise 1.980,33 lira olduğunu ifade etti.
İkramiye piyasayı canlandırır …
Araştırma sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulunan Solğun, ailenin artan harcamalarına dikkat çekerek, “Sonuçlara bakıldığında ortalama 4.800 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcamasının, maaşının %41,20’sini oluşturduğu görülüyor” dedi.
Zorunlu harcama kalemlerinde yaşanan artışlara dikkat çeken Solğun, şunları söyledi: “Mübarek Ramazan ayını idrak ettiğimiz şu günlerde vatandaşlarımıza yapılan desteklerin artması önemlidir. Özellikle kamuda bayram ikramiyesi alamayan tek kesim olan memurlarımıza da bayram ikramiyesi verilmesi bir nebze olsun çalışanlarımızı rahatlatacaktır. Pandemi döneminin yarattığı etki nedeniyle zor durumda olan esnaf ve serbest çalışanlara da can suyu olacak bu önerimizin hayata geçmesi zaruri olmuştur. Piyasaların canlanması ülke ekonomisi için önem arz etmektedir.
Yapılan araştırma sonuçlarına göre, ortalama maaşının %65,22’sini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalan memurların kayıpları telafi edilmelidir. Yetkililerin özellikle bayram ikramiyesi konusunda göstereceği irade virüsün doğuracağı sosyal ve ekonomik sorunların çözümü için önemli bir aşama olacaktır.” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ