Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Memurlarımız Avrupa’daki Emsallerinden İki Kat Daha Fazla Çalışıyor

Memurlarımız Avrupa’daki  Emsallerinden İki Kat Daha Fazla Çalışıyor
  • 03.01.2020
  • 121 kez okundu

Şahin, kadrolu memur mantığının çalışma verimliliğini düşürdüğü söylemine katılmadığını söyledi

Kamu Sen ve Türk Sağlık Sen Hatay il Başkanı Hayrettin Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleşmeli personel istihdamına ilişkin yaptığı değerlendirmede, kadrolu memur mantığının çalışma verimliliğini düşürdüğünü iddia ettiğini söyledi, rakamlara bakıldığında böyle bir söylemin gerçeklerle örtüşmediğinin görüldüğüne vurgu yaptı.
Devletten maaş alan hiç kimsenin boş oturmasını kabul edemeyeceklerini belirten Şahin, ancak böyle bir durum varsa kamu yöneticilerinin gereğini yapmasının önemine değindi.
Memurlarımızın, resmi verilere göre Avrupa’daki emsallerinden iki kat daha fazla iş yüküyle karşı karşıya olduğuna vurgu yapan Şahin, konu ile ilgili şunlara yer verdi: “Öyle ki, OECD verilerine göre bir kamu çalışanı Avusturya’da ortalama 18, Kanada’da ve Fransa’da 12, Finlandiya’da 9, Almanya’da 18, Hollanda’da 19, ABD’de 13 kişiye hizmet verirken Türkiye’de 1 kamu çalışanına yaklaşık 29 kişi düşmektedir. Bu durumda kamu çalışanları birçok kurumda iş yoğunluğu içinde kalmaktadır.
Ülkemizde eğitim, sağlık, güvenlik gibi alanlarda personel açığı olduğu bizzat yetkili kurumlar tarafından açıklanmaktadır. Böyle bir değerlendirme canla başla, yetersizlik içerisinde Edirne’den Ardahan’a; Sinop’tan Hatay’a kadar 814 bin kilometrekarelik vatan toprağının her karışına yaz, kış, sıcak, soğuk demeden hizmet götürmeye çalışan kamu görevlilerimizi derinden yaralamaktadır.
Kamu personellerinin kadrolu, sözleşmeli, geçici ücretli veya vekil personel şeklinde ayrımına derhal son verilmelidir.
Sözleşmeli personel istihdamının adaletsizlikler içeren, aileleri parçalayan bir yapı olduğunu bir kere daha hatırlatıyor, güvencesiz sözleşmeli personelin tamamının kadroya geçirilmesi talebimizi yineliyoruz.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ