Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Merdivenlerde tamamız da!

Merdivenlerde tamamız da!
  • 14.03.2020
  • 782 kez okundu

Duvarda Neredeyiz?

“Duvarlar, ‘yıkım’ tehlikesi oluşturduğundan, kaldırım kısmen yaya trafiğine kapatılmıştır” uyarısının tarihinde 2017 yazıyor. 2020’deyiz ve ‘uyarı’ ile ikaz edilen vatandaş, bugün, duvardaki şişme nedeniyle yerlerinden oynamış büyük taş blokların yanı başından geçmeye devam ediyor. Peki, önlem ne zaman gelir, soralım mı? Cevabı da; Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Antakya PTT Başmüdürlüğü’nden bekleyelim mi?

“Duvarlar ‘yıkım’ tehlikesi oluşturduğundan… Bu uyarının 2017’deki sahibi, Antakya PTT Başmüdürlüğü. Ancak bu uyarının bir devamı da var! “Kaldırım, kısmen yaya trafiğine kapatılmıştır!” Duvarlarda yaşanan ‘şişme’ ve bazı taşların bulundukları yerden kopup kaldırıma düşmesi ise sürecin korkutan kısmı. Önceki gün çektiğimiz fotoğraf karesinde, 2017’de uyarılan duvarda gerçekleştirilmeyen güvenlik düzenlemesi nedeniyle yaşanan ‘şişme’ artık çıplak gözle de görülebilir nitelikte.
Duruma işaret eden vatandaşlar, ilgili ve sorumlu kurumları, ‘gereği neyse yapılsın’ noktasında uyarırken, şunları söylüyor:
H.B. >> Korona Virüs’ü konuştuğumuz bir zamanda, ne diyoruz birbirimize, hatta bunu başta Bakanlar olmak üzere, bizi yöneten herkes söylüyor. ‘Önlem alın’! Haklılar mı? Haklılar! Biz ne yapıyoruz? Önlem alıyoruz. Çünkü konu güvenlik. Buradaki durum farklı mı peki? Neyi bekliyorlar, açık açık merak ediyorum. Bir gün bu duvar da, o merdivenler gibi çökecek! Bu belli bir şey. Taşlarını görüyor musunuz? Resmen yerlerinden çıkmış. İçerideki yuvalarından onları dışarı iten bir baskı var, belli. Peki, bizim gördüğümüzü yetkililer görmüyor mu?
J.Ç. >> Her zaman dediğim bir şey var. Bizim gibi gelişmemiş ülkelerde demokrasi işlemiyor. O yüzden de, yetkiyi dağıtmayacaksın. Tek elden kontrolü sağlayacaksın. Bakın burada 2017’den beridir bir tehlike var. Hatta buna dair uyarıyı o kurum yapmış. Açık açık, kendi binasının etrafı için ‘tehlikeli’ açıklamasında bulunmuş. Sonrasında, bu uyarının karşılığını yerine getireceğine, unutmuş. Önlemler, halı altına süpürülmüş. Allah’tan, binanın merdivenleri çöktüğünde kimse yokmuş! Bakın mesela, hiç konuşuyor muyuz onu? Unuttuk! Sanki normal bir şey yaşamışız gibi, unuttuk. Hiçbir açıklama geldi mi kimseden? Gelmedi! Dedim ya, bizim gibi gelişmemiş ülkelerin kaderi bu. Ölüm, fıtratımızda var! O yüzden, olacağı bekliyoruz!
O.C. >> Çocuklarım, bu kaldırımı kullanıyor okullarına giderken. Onlara, uzağından yürümelerini öğütledim. Duvardan uzakta yürümelerini… Anlamadığım şey, niye yapmadıkları!
-ÖNLEM!-
2017 uyarısının merkezinde duran duvardaki “bozulmaları” işaret eden vatandaşlar, geçtiğimiz haftalarda kurumun giriş merdivenlerinde yaşanan “ani çökme” olayının bir benzerinin binayı çevreleyen duvarlarda da yaşanabileceğinin uyarısında bulunurken, olası bir kazanın önüne geçme adına gereken adımların atılması gerektiğinin altını çiziyorlar. Bunu yaparken de; Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Antakya PTT Başmüdürlüğü’nü, bu adımlar noktasında göreve çağırıyorlar. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ