Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Mersin ilk sırada…

Mersin ilk sırada…
  • 06.04.2019
  • 769 kez okundu

Yılın ilk üç ayında Türkiye geneli yaş meyve sebze ihracatı 509,4 milyon dolara ulaşırken, narenciye ürünleri ihracatı değerde %43’lük pay ile Yaş Meyve Sebze ihracatında ilk sırada yer aldı. Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı, Hatay-Samandağlı İşadamı Nejdat Sin, iller bazında; Hatay, Mersin ve Antalya’nın ihracat liderliğine işaret etti.

Yaş meyve sebze sektörü Mart ayı ihracatını değerlendiren, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı, Hatay-Samandağlı İşadamı Nejdat Sin, Türkiye ekonomisi için büyük öneme sahip olan yaş meyve sebze sektörü ihracatının, yılın ilk üç ayında toplam 509,4 milyon dolarlık değerle Türkiye geneli ihracat rakamlarındaki yerinin azımsanmaması gerektiğini belirtti.
Narenciye ürünleri ihracat değerlerinin, yaş meyve sebze ihracatı içinde değerde %43’lük payla ilk sırada geldiğini ifade eden Sin, bu değerlerin yıl içinde de artarak devam etmesinin sektör hedeflerinin içinde yer aldığını söyledi.

-AKİB BAŞARISI-
AKİB, değerde %52’lik, miktarda ise %58’lik pay ile yılın ilk çeyreğinde Türkiye yaş meyve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan birlik oldu. Mart ayının yaş meyve sebze ihracatının birlik adına bereketli geçtiğini kaydeden Başkan Sin, meyve ürünlerinde Nar’ın 36 milyon dolarla, sebze ürünlerinde ise Domates’in 115 milyon dolarla liste başını çektiğini belirterek, AKİB’in, yaş meyve sebze ihracatına 265.7 milyon dolarlık katkı ile her yıl olduğu gibi sektöre en çok katkı sağlayan Birlik olmaya devam ettiğinin altını çizdi.
-YÜZLER GÜLDÜ-
Sezonda en çok ihraç edilen narenciye ürünü mandalina olurken, onu sırasıyla limon, portakal ve greyfurt takip etti. Mandalina, 285 milyon dolarlık döviz getirisi ve 2019 yılına %41 oranındaki paylık katkısıyla her açıdan başarılı bir sezon geçirmiş oldu. Narenciye sezonunda en çok ihracat yapılan ülke %37’lik payla Rusya Federasyonu olurken, onu sırasıyla Irak, Ukrayna ve Suudi Arabistan takip etti.
-3 LİDER İL-
İller bazında da değerlendirmede de bulunan, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı, Hatay-Samandağlı İşadamı Nejdat Sin, Mart ayı yaş meyve ihracat değerlerinde 7,5 milyon dolar ile Mersin ilk sırada yer aldığına dikkat çekerek, “Mersin’i sırasıyla Hatay, Antalya illeri takip etti. Ayrıca Mart ayı Narenciye ürünleri ihracat değerlerinde Mersin ili %42’lik pay ile ilk sırada yer alarak, yaş meyve sebze ihracatında başarısını bir kez daha ortaya koydu” şeklinde konuştu.
-PAYDAŞLAR-
AKİB öncülüğünde, Adana’da; yaş meyve sebze ürünlerinin kalitesinin artırılması, narenciye ihracatındaki kalıntı sorunu ve yasaklı ilaçlar konuları hakkında fikir alış-verişinde bulunmak amacıyla bir de toplantı gerçekleştirildi. Toplantı kapsamında; Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyeleri, Bakanlık yetkilileri, üretici birlikleri başkanları, Zirai İlaç Bayi yetkilileri ve zirai danışmanlar ile bir araya geldi.
Konuya ilişkin bilgi veren Sin, “AKİB olarak amacımız ihracat zincirinin her bir halkasını oluşturan şahıs, kurum veya kuruluş ile birlikte ihracatta, üretimde ve ürün kalitesinde yadsınamaz bir öneme sahip olan zirai ilaçlar konusunda var olan sorunları ve çözüm önerilerini değerlendirmek, sektördeki her konuya hep birlikte fikir geliştirme ortamını oluşturmak olup sektördeki her paydaşla ortak çalışarak ihracatı birlikte kalkındırmaktır” diyerek, gerçekleşen toplantının sektör için önemini vurguladı. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ