Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,38 / Satış: 8,41
€ EURO → Alış: 9,96 / Satış: 10,00

Meryem Meryemte Gösterimde

Meryem Meryemte Gösterimde
  • 19.02.2018
  • 1.638 kez okundu

Çekimleri Hatay’da gerçekleşen “Meryem Meryemte” adlı film, 17 Şubat Cumartesi günü Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Konferans Salonu’nda gösterime girdi. Meryem Meryemte Filmi’nin Samandağ’da gerçekleştirilen Gala niteliğindeki ilk gösterimine, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ile sinemaseverler katıldı. Komedyen /Sanatçı Tolga Antakya, konuşmasında filmle ilgili şu bilgileri verdi:
“Bizler, uzun metrajlı Arapça (Türkçe altyazılı) filmi büyük emekler harcayarak tamamladık. Meryem Meryemte filminin senaryosu, kültürümüzde var olan gerçek bir olaydan esinlenilerek, o tarihin gerçekliğine sadık kalınarak ortaya çıktı. Filmde yer alan mekanlar ve kostümler özenle seçildi. Kısacası bu filmde büyük bir emek söz konusudur. Bizlere destek olan sponsorlarımıza, belediyelerimize teşekkür ederiz. Bugün, Samandağ galasında, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir de aramızdalar. Çok teşekkür ederiz. Samandağ Belediye Başkanımız her zaman yanımızda oldu. Bizleri destekledi. Filmimizin Samandağ Galasına hoş geldiniz. İyi seyirler dileriz.”
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir Film, gösterimin sonunda, oyunculara ve film emekçilerine bir çiçek demeti sunarak film hakkında değerlen-dirmelerde bulundu. Başkan Nehir’in değerlendirmesi şöyle oldu:
“Burada Meryem olmak da zor, Cemil olmak da… Tarihler boyunca bu öyküde anlatıldığı gibi, zalim, mazlum, ezen ve ezilen hep var olmuştur. Tarih, bu yaşam öykülerine tanıklık etmiştir. Bu filmde büyük bir emek var. Bu filmi seyrederken bu emeği görebiliyoruz. Filmin sahnelerinde giyim, kuşam, mimari her anlamda eski zamanlar başarılı bir şekilde canlandırılmış. Tebrik ediyorum. Gerçekten güzel bir çalışma olmuş. Meryem Meryemte şarkısını dinlerken hüzünlü bir hikayesi olduğunu anlayabiliyoruz. Bu filmin senaryosu da buna bir paralellik göstermektedir. Arapça dilinin filmin tamamında konuşulması ve bu genç arkadaşların Arapça dilimizi konuşması da kültürümüzün köklerinin derinliğini göstermektedir. Bu filmin her anlamda başarılı bir çalışma olduğunu düşünüyorum, kendilerine başarılar diliyorum.”
Akdeniz Bölgesinde ve ilimizde 1980’li yıllarda yasaklanmış bir Arapça şarkı olarak bilinen “Meryem Meryemte” şarkısından ismini alan film Samandağlı sinemaseverlerden tam puan aldı. Cemil ve Meryem’in aşkının, efsane şarkısı Meryem Meryemte, bir film olarak masalsı bir anlatımla (Filmin tamamı Arapça-Türkçe altyazı) izleyicinin beğenisini topladı.
Senaryosunu Uğur Kara ve Caner Gümüş’ün birlikte yazdıkları filmin yönetmenliği de Uğur Kara tarafından gerçekleştirildi.
Filmin oyuncu kadrosunda; Sezer Tümkaya, Cansel Akçay, Tolga Antakya, Caner Gümüş, Sadık Ay, Yasenya Şeb, Oktay Yolcu, Nebih Keremoğlu, Yasemin Göçmüş, Salim Deli, Dilek Bostancıoğlu, İkan Alkan, Serdal Duman, Bedia Yaman, Hıdır Süslü, Ahmet Zekeria, Mithat Mirioğlu, Aziz Büyükaşık, Aytaç Erdoğdu, Seher Çivi ve birçok Hataylı hemşerimiz yer aldı.
Hatay ve çevresinde yaşayan insanların, yaşamları ve kültürlerinden de kesitlerin yer aldığı “Meryem Meryemte” filmi; kültürüne, diline ve değerlerine sahip çıkmak isteyen gençlerin bir çalışması olarak izleyici tarafından da beğeniyle izlendi. -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ