Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Metin Yılmaz ve “Gece Hüzün Suları”

Sinan Seyfittinoğlu
Sinan Seyfittinoğlu
  • 14.02.2017
  • 966 kez okundu

İyi günler sevgili okuyucu.

İçimizdeki önemli değerlerden biri, emekçi kimliğine devrimci tavrını her daim eklemeyi bilmiş, onurlu ve dik duruşuyla yerel aydınlarımız içinde özel bir konum elde etmiş, Sanatçı, Ozan ve Yazar… Metin Yılmaz…

Onu çok seviyoruz ve başarıları bize gurur veriyor.

Üstat Yılmaz, hafta sonu hepimizi duygulandıran ve son derece anlamlı bir etkinliğe öncülük etti. “Gece Hüzün Suları” adlı son şiir kitabını tanıtan Metin kardeşim, taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanacak bir jest ile kitabın tüm gelirini engelli dostlara bağışladı.

Ne koca bir yüreksin sen Metin kardeş… Bilir misin ki artık senin gibi insanların sayısı çok azaldı. İşte belki de sırf bu yüzden şimdi her zamankinden daha sıkı sarılmalıyız birbirimize. Hayatının kritik süreçlerinde taviz vermeksizin, her daim aydınlık bir gelecek için başını dik tuttun. Şiirlerin ve bestelerinle, zaman zaman unutulan sol değerlerin evrensel bir düzlemde yüzlerce yüreğin paydaşı olmasını sağladın. Yılmadın. İnatla ve tüm sevecenliğin yanı sıra iyi niyetinle kentine zenginlik kattın. İyi ki varsın can dost.

Kültür ve sanat yaşamımıza ilgi duyan ya da aydınlık bir gelecek özlemiyle sol dünya görüşü etrafında saf tutan birçok insanın tanıdığı bir isimdir Metin Yılmaz. Ama onu yeniden hatırlatmak gerekirse eğer, özgeçmişini paylaşmakta fayda var.

Metin Yılmaz. 1965 Antakya doğumlu. 1981 yılında lise 2. Sınıfta iken gözaltına alınıp tutuklandı. 12 Eylül’ün işkencehanelerinde ve cezaevlerinde payına düşüne fazlasıyla aldı. Ulusal, yerel dergi ve gazetelerde şiir ve makaleler yayınladı ve yayınlamaktadır. Otuzdan fazla bestenin söz ve müziğine imza attı. 1996 yılında “Güneşin Kızıyla Buluşmak” adlı albümünü Ezgi müzikten çıkardı. 1999 yılında ise “Döneceğim” adlı albüm ile müzik severlerle yeniden bir araya geldi. Üretim sürecinde birçok ilke imza attı. Kentimizde Arapça şarkıların yorumlanmasında öncülük etti. Yılmaz, “Sanatçı, halkın içinde ama bir adım ötesinde ve yönlendirebilen kişidir yeri geldiğinde “ diyor sohbetlerinde. Kısaca içimizden biri o. Bu kentin Asi çocuğu ki şiirlerinde Asi nehri sıklıkla işlenmiştir.

Yolunuz bir gün onun omuz verdiği bir etkinlikten usulca geçer ise tanışın onunla hiç çekinmeden. Sohbet edin ve yakından tanıyın bu koca yüreği. Mütevazi kişiliği ile sizi hemen yüreğine basacak ve dostum diye hitap edecektir size.

Hayırlı olsun yeni kitabın Metin kardeşim.

Bir Defneyaprağının arasına sıkıştırıldığı ve yurtrenkleri yayınevinden çıkan “Gece Hüzün Suları” adlı şiir kitabı, duruşu itibariyle çok anlamlı bir kitap. Israrla edinmenizi tavsiye ettiğim bu kitap, sadece Metin’in yüreğinden süzülmüyor, aynı zamanda hepimizi ortak bir yerde buluşturuyor. İnadına Sanat diyen bir tavır etrafında birleştiriyor.

DÜNCE
Yalnız bir söğüttüm
Kıyısında Asi’nin
Saçlarımda martılar eserdi
Düş ışkını yanağını okşardım
Gün geceye tünerdi

Yalnız bir martıydım kıyısında gözlerinin
Masalcılar çoktan yitti
şimdi
Bendeki sen gibi.
(Metin Yılmaz)

İyi çalışmalar.
[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ