Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

Meyveleri kim topluyor?

Meyveleri kim topluyor?
  • 18.11.2017
  • 1.464 kez okundu

Cami mi Vatandaş mı?

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen başarılı restorasyonu ile dünden bugüne taşınan ibadet noktalarından biri olan Antakya Ulu Cami’nin taş avlusundaki turunç ağaçları meyvelerini verdi.

16. yüzyıla kadar inen tarihi yanı sıra geniş, taş döşeli ve şadırvanlı avlusu ile dikkat çeken, Memlûk dönemi eseri Ulu Cami, Antakya kent merkezinde biriken insan trafiğinin ara ara soluklandığı mekanlardan da biridir aynı zamanda. Dikkat çeken asıl detay mı? Mimarı ve yapılış yılı tam olarak bilinmeyen tarihi caminin avlusunda yer alan meyve ağaçları. Görenleri keyiflendiren bu görüntü, son dönemde, dalları meyvelerle dolu bu ağaçlara dair bir soruyu da gündeme taşıyor. ‘Bu meyveler ne oluyor?’
Bu soruyu soran bir vatandaş söylesin mi, merak edilenleri?
“Ara ara çarşı tarafına geçmek için buradan yürüyorum. En büyük keyfim de, güneşin olduğu bu soğuk zamanlarda Cami’nin avlusunda oturup dinlenmek. Huzur veren bir yer. Hele ki şu ağaçlar… Meyvelerinin bolluğunu görüyor musunuz? Bereketiyle geliyor kış… Ama hep merak etmişimdir, bu meyveleri kim topluyor diye! Birileri topluyor mu yoksa dalında çürümeye mi bırakılıyor? İnşallah böyle bir şey yapmıyorlardır. Aslında geçen biri bana sormuştu benzer bir şeyi… Toplamıyorlarsa, değerlendirmek isteyen vatandaşa veriyorlar mı diye! Sahi böyle bir şey yaparlar mı?”
Merak edilene ekli ‘cevap’ ne bilinmez ama, eldeki görüntünün kış keyfinde durup da izleyen hala çok. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ