Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Mezbahane dışında kesilen etler tüketilmemeli …

Mezbahane dışında kesilen etler tüketilmemeli …
  • 25.10.2018
  • 1.106 kez okundu

HBB, MKÜ ve Kent Konseyi işbirliğiyle “Şarbon Konferansı” gerçekleştirildi …

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve Hatay Kent Konseyi işbirliği ile son günlerde halk sağlığını ciddi anlamda tehdit eden şarbon hastalığı konferansı gerçekleştirildi.
HBB Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Prof. Dr. Nazan Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Maden, Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr. Nevide Kimyon, Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mehmet Bozkurt, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Ortopedi ve Tramvatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Aydıner Kalacı, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Elmalı, Halk Sağlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tacettin İnandı, kent konseyi üyeleri ve STK temsilcileri katılım gösterdi.
Konferansın açılış konuşmasını yapan Başkan Kimyon, şarbon hastalığının ne olduğu, nasıl bulaştığı ve hastalığa karşı alınabilecek önlemler ile ilgili farkındalık yaratmak amacı ile konferansı hayata geçirdiklerini dile getirdi.
Prof. Dr. Kalacı moderatörlüğündeki konferansta konuşmasını yapan Prof. Dr. Elmalı, şarbon hastalığının en çok koyun, keçi ve sığır gibi hayvanlarda göründüğünü söyledi ve “Bu mikrobik hastalığın etkeni bacillus anthracis isimli bakteridir ve dezenfektanlara karşı oldukça dirençlidir. Bu bakteri toprakta, merada ve sularda 50-60 hatta 100 yıl canlı kalabilir. Sadece hayvana temas ya da etini tüketmek ile bulaşır, insandan insana bulaşmaz. Şarbon hastalığı taşıyan hayvanların mutlaka yakılarak ve üzerine kireç dökülerek imha edilmesi gerekir” dedi. Prof.Dr. Elmalı, konuşmasının sonunda, ne şekilde olursa olsun mezbahalarda kontrol altında kesilmeyen etlerin kesinlikle tüketilmemesi gerektiği hususunda uyarılarda bulundu.

İnandı: Şarbon, en etkili biyolojik silahlardan biri …

Şarbon hastalığının ilk olarak 18. yy ortaya çıktığını belirten Prof.Dr. İnandı, “Hayati öneme sahip olan şarbon mikrobu, mide, bağırsak ve akciğerlerinde tutunabiliyor. Deri şarbonu, sindirim sistemi şarbonu, solunum sistemi (akciğer) şarbonu olarak çeşitli türleri var. Hastalıklı hayvanın etinin yenmesi ya da teması ile bulaşan bu hastalığın tedavisi aşı ve antibiyotik ile mümkündür. En çok veteriner hekimler, kasaplar, hayvancılıkla uğraşanlar, mezbaha ve laboratuvar çalışanlarına bulaşır. Bu tehlikeli hastalık en etkili biyolojik silahlardan biridir” dedi ve son süreçte şarbon hastalığının ülkemizdeki vakalarına dikkat çekti.
Soru cevap şeklinde devam eden konferansın sonunda, Prof. Dr. Nazan Savaş, Hatay MKÜ Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Elmalı’ya, Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr. Nevide Kimyon Halk Sağlığı bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Tacettin İnandı’ya ve HBB Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Maden Hatay MKÜ Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Aydıner Kalacı’ya çiçek takdiminde bulundu.
Günün anısına çekilen toplu fotoğraf ile konferans son buldu.
Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ