Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

MHP’li Kaşıkçı Ankara’dan Ses Verdi

MHP’li Kaşıkçı  Ankara’dan  Ses Verdi
  • 03.07.2021
  • 674 kez okundu

Mısır ile ilişkiler düzelmeden, Hatay lojistik sektörünün sıkıntıları bitmez. Hatay üretimi SALÇA’nın GIDA KODEKSİ ile dışlanması kabul edilemez.

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Hataylı lojistik firma sahiplerinin Mısır ile ilişkilerin düzelmesini istediğini belirterek, Mısır ile ilgili problemlerin düzeltilip, eskiden olduğu gibi, ilimizde faaliyet gösteren lojistik sektörünün Orta Doğu ile daha fazla nakliye yapmasını arzu ettiklerini bildirdi.
MHP’li Vekil Kaşıkçı, TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi. Kaşıkçı, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Hatay’daki lojistik sektörünün, Ortadoğu’da yaşanan sorunlar nedeniyle sıkıntılı zamanlar yaşadığını ifade etti. Hatay’daki lojistik firmalarında 10 bine yakın tırın faaliyet gösterdiğini bildiren Kaşıkçı, bu sektörün, on binlerce insanın geçim kaynağı haline geldiğini de vurguladı.
Mısır ile Türkiye arasında yaşanan gelişmelerin, Hataylı lojistik firma sahipleri tarafından yakından takip edildiğini belirten Kaşıkçı, firmaların, Mısır ile ilişkilerinin düzelmesini canı gönülden istediğini söyledi. Kaşıkçı, lojistik firmaların, Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki işlemlerin hızlandırılması taleplerini ilettiklerini de aktardı.
-HATAY SALÇASI ÇOK ÖZEL-
TBMM’deki basın toplantısında, Hatay’da üretilen salçanın da uluslararası markalar karşısında kurban edilmemesi gerektiğinin altını çizen Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, “Hatay salçası, küresel markalara kurban edilmemeli” dedi.
Kaşıkçı, Hatay’da geleneksel yöntemlerle yapılan salça üretiminin, gıda kodeksi tebliğine uygun olmadığı için, salça üreten firmaların kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Hatay’da salça üretimi yapan 55 firmanın bin sigortalı çalışanının bulunduğunu anlatan Kaşıkçı, Hatay’ın bir gastronomi şehri olduğunu ve bunda, salçanın önemli bir payının bulunduğunu ifade etti.
Kaşıkçı, “Geleneksel yöntemlerle yaptığımız Hatay salçasını küresel markalara kurban etmememiz gerekiyor. Bu salçanın, gıda kodeksinden çıkarılıp, ayrı değerlendirilmesi gerekir” tespitinde durdu. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ