Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

MHP’li Vekil Kaşıkçı’ya göre…

MHP’li Vekil Kaşıkçı’ya göre…
  • 07.01.2021
  • 784 kez okundu

Yayladağı’nda ölen Suriyeliler için mezar yeri zulmü yaşanıyor.

Sorunu Vali Çözdü

Mevcut uygulamada, Yayladağı’ndaki Suriyeli Türkmenlerden ölenlerin cenazesi, yer olmadığı için Reyhanlı’daki Suriye mezarlığına götürülmekteydi, MHP’li Vekil Lütfü Kaşıkçı, olay için “zulüm” dedi, sorunu Vali Rahmi Doğan’a taşıdı ve Vali DOĞAN da sorunu çözdü.

İlimiz Yayladağı ilçesindeki, Suriye’den göçe ederek ülkemize ilimize yerleşen Türkmenlerin, cenazelerinin defini için yaşadığı mezar sıkıntısı giderildi. Edinilen bilgiye göre, Yayladağı civarındaki Türkmenlerden ölenlerin cenazeleri için defin işlemi, bölgede yer olmadığı için, Büyükşehir Belediyesi tarafından Suriyeliler için ayrılan Reyhanlı Mezarlığı’na götürülerek yapılmaktaydı. Sorun, MHP’li Vekil Lütfi Kaşıkçı tarafından gündeme getirildi.
MHP Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, sosyal medya paylaşımında şunları yazdı:
“Yayladağı ilçemizde satılık mezar yeri aranıyor! Sebebi mi? Anlatayım efendim. Yayladağı ilçemizde yaşayan Bayır-Bucaklı Türkmen kardeşlerimizin cenazeleri, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 95 km’lik mesafedeki Reyhanlı ilçemize yönlendirilip, oraya defnediliyor. Yetkililere bunun sebebi sorulunca, ‘Yayladağı mezarlığında yer kalmadı’ deniliyor. Hal böyle olunca da, Türkmen soydaşlarımız, aralarında para toplayıp, cenazelerini defnetmek için Yayladağı’nda mezarlık yeri satın almaya koyuluyorlar. Zulme bakar mısınız?”
-Vali Doğan sorunu çözdü-
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili Lütfi Kaşıkçı’ya göre, ölen Türkmenlerin, yer olmadığı için Yayladağı ilçesinden Reyhanlı’ya götürülmelerinin adı, zulüm! MHP’li Vekil, sorunu, Vali Rahmi Doğan’a götürdü ve kısa süre içinde de sonuç aldı.
MHP’li Vekil’in, Vali ile görüşmesi sonrası paylaşımı ise şöyle oldu:
“Sayın Valimiz Rahmi Doğan Bey’in devreye girmesiyle, Yayladağı’ndaki soydaşlarımızın cenazelerini defnetmek için ihtiyaç duyulan mezarlık problemi çözüme kavuşmuştur. Bayır-Bucaklı Türkmen soydaşlarımız adına, Sayın Valimize teşekkür ederim.”
-BŞB, Mezarlık Kompleksi kazandırdı-
Bu arada Hatay Büyükşehir Belediyesi (BŞB) Mezarlıklar Müdürlüğü, Yayladağı ilçesinde mezar yeri kalmadığı için, Suriyelilerin cenazelerine ait defin işleminin, Reyhanlı’da oluşturulan Suriye Mezarlığı’nda yerine getirildiğini kaydederken, Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede mezar yeri aradığı, ama bulamadığı öğrenildi. Öte yandan Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, bölgeye 3 yıl önce büyük bir mezarlık kompleksi kazandırdığı da biliniyor. Üç yıl önce açılışı da Başkan Lütfü Savaş tarafından gerçekleştirilen mezarlık kompleksi, çok işlevselli bir birim.
2016 Mart ayında yapımına başlanılan Yayladağı Mezarlık Kompleksi, 2017 yılında, yani 3 yıl önce görkemli bir törenle hizmete açıldı. Üç dönümlük arazi üzerine kurulan mezarlık kompleksinde, bay-bayan ayrı olmak üzere; gasilhaneler, bay bayan olmak üzere morg odaları, yine bay bayan taziye salonları, personel odası, bilgi işlem odası, müdür odası, camii ve musaalladan oluşan bölümler bulunuyor.
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak, Türkiye’ye sığınan ve Hatay’a yerleşen Suriyelilerin cenazelerini defnetmesi için mezarlıklarda ayrı bölümler oluşturuldu. Hatay Büyükşehir Belediyesi Yayladağı Mezarlık Kompleksi Sorumlusu Oğuzhan Atmaca, 2011’dan bugüne Suriyelilerin defin işlemleriyle ilgilendiklerini belirterek, “Kimsesizler mezarlığı adı altında kurduğumuz alanda, birçok Suriyeli kardeşimizi defin ettik. Ailesi belli olan Suriyeliler için burada farklı bir alan oluşturduk. Bu alanda, 600 civarında Suriyeli defnedildi” dedi.
-ADLİ SÜRE 18 GÜN-
Öte yandan, ilimizde hayatlarını yitiren Suriyelilerin defin işlemi de ayrı bir uygulamaya tabi. Edinilen bilgiye göre, savaştan kaçıp buraya yerleşen ve ailesi bulunamayan, yaşamlarını yitiren Suriyeliler, adli süreç olan 18 günlük sürenin geçmesinin ardından kimsesizler mezarlığına defnedilebiliyor. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Yayladağı Mezarlıklar Birimi sorumlusunun, bundan 3 yıl önceki bugünleri öngören açıklaması da şöyle olmuştu:
“Yayladağı ilçemiz, küçük bir ilçe. Suriyeliler için oluşturduğumuz alan yetmez oldu. Bizler de belediye olarak, yeni alan arayışı içerisine girdik. Birçok yere bakıldı. Belediye olarak, kendi vatandaşımıza verdiğimiz hizmetin aynısını Suriyeli misafirlere veriyoruz.”
Bu arada, kentte yaşamını yitiren birçok Suriyelinin cenazesinin ise yakınları tarafından ülkelerine götürülerek, Suriye’de defnedildiği ifade ediliyor. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ