Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Milletvekili Şahin…

Milletvekili Şahin…
  • 14.12.2020
  • 734 kez okundu

Doktorlara verilen “kayıt tutma” angaryasına tepki gösterdi:

Doktorun görevi tedavi mi, form doldurmak mı?

Hatay CHP Milletvekili Suzan Şahin, ilimizde koronavirüs ölümlerinin tavan yaptığını kaydederek, doktorların hastalara yetişemediğini, bu yetmiyormuş gibi, hekimlere form tutma görevci verildiğini kaydederek, bu tutumu eleştirdi. Milletvekili Şahin, “Doktorlar, hastayı mı tedavi etsin, yoksa 15 dakika süren form kaydı mı yapsın?” diye sordu.
10 Aralık tarihi itibariyle, Hatay’da, il içinde bulaşıcı hastalık kaynaklı vefat eden kişi sayısının 986’ya çıktığını söyleyen Milletvekili Suzan Şahin, il dışı ve yurtdışından getirilenlerle birlikte, bulaşıcı hastalıktan toplam vefat sayısının 1159’a ulaştığını söyledi.
CHP Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, “Kaybettiğimiz her insanın vebali boynunuza! Milleti suçlayarak kaçamazsınız” dedi.
DOKTOR HASTAYA MI BAKSIN, FORM MU DOLDURSUN?
Hatay için acil karantinanın gerekliliğini dile getiren Milletvekili Şahin, cenazelerin morglara sığmadığını ifade ederek, şunları paylaştı:
“Normal servislerde de yer yok! Kovid kayıtlarının formları, bağlı olduğu doktorlara doldurtuluyor. Her biri, 15 dakika sürüyor. Doktor, hastaya mı baksın, form mu doldursun? Zaten doktorlarımızın ve hemşirelerimizin sayısı da kovid yüzünden az! Derhal takviye şart! Acil olarak, bu iş doktorlardan alınmalıdır. O kadar söyledik, ‘9 aydır pandemi var. Neden alt yapı hazır değil’ diye!
Elini kolunu sallayarak, kovid-19 hastaları, dolmuşlarla hastanelere gidiyor. Son habere göre, koordinasyon ekibi, hastaları hastaneye telefon hattı başvurusu ile götürüp getirecekmiş. Gayreti olanlara çok teşekkür ederiz. Buna da şükür. Ama günaydın! Sadece Hatay’da, bine yakın insan öldü ve onlarca insan, kovid hastalığının vücutlarında bıraktıkları hasarla yaşayacak.”
MİLLETİN PARASINI MİLLETE VERİN
Milletvekili Suzan Şahin, açıklamasının diğer bölümünde de şunları kaydetti:
“İşsizlik fonunda topladığınız işçinin alın terini, işsizken verin! Vergileri, hiç olmazsa asgari ücretten kaldırın! Esnafı, vergisinden ve sigorta priminden muaf tutun, geçim desteği verin! Fransa vatandaşından daha az mı değerli benim vatandaşım? Avrupa veriyor, ama biz millete değil, canımızın istediği bir kişiye oluk oluk akıtıyoruz. Bütçe yaptık! İşçiye, çiftçiye, emekliye, bütçe de yer var mı? Yok! İktidara sesleniyorum… Vermediğiniz paralar, babanızdan miras kalmadı. ‘Bu milletin kendi parası, milletten alıp üç beş yandaşa ver’ diye toplanmıyor. Bu paraları bugün vermeyeceksin, ne zaman vereceksin? Milletin parasını millete ver!”
ÖLÜMLER ON KATINA ÇIKTI, KARANTİNA YOK!
Açıklamalarında, sürekli kovid vakaları ile ilgili sıkıntılara değinen CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, şöyle devam etti:
“Yaklaşık 1000 kişiyi kaybetmişiz. Yoğun bakımlar dolu, normal servisler dolu, aciller yoğun bakım olmuş. Alamadığınız hastalara ‘zatürre’ deyip eve gönderip kovid ilacı veriyorsunuz. Milleti kandırmaktan vazgeçin! ‘Sürü bağışıklığı yapacağım, ölen ölür kalan sağlar vergi öder’ diyorsanız, açıkça söyleyin, korkak davranmayın. Bir yetkili çıkıp, neden bu şartlarda karantina olmadığını açıklasın! Şu anki ölüm oranları, Mart ayında olan ölüm sayısının on katına çıktı. Neden karantina yok! Derhal geçim destekli, kimseyi mağdur etmeden, tam karantina yapılmalıdır. Verecek para yoksa, çıkın açık açık bunu da söyleyin, millet bilsin. Açlık, iflas, ölüm arasında kendi tercihini yapsın. Ben eminim, bunu buradaki Vali, Kaymakam, iktidar Milletvekilleri, Sağlık Müdürleri, Belediye Başkanları, Odalar herkes istiyor, ama bir kişi karar veriyor.
Sağlık Bakanına ve Cumhurbaşkanına sesleniyorum… Bunun adı tedbirsizlik değil, kasttır! Kaybettiğimiz her insanın vebali boynunuza! Milleti suçlayarak kaçamazsınız. Bu millete algı yaratmak, disipline etmek de sizin göreviniz.
‘Normalleşiyoruz’ dediniz, ‘pandemi bitti’ diye insanlar inandı. Dolmuşlar yine ful doldu. AVM’ler, lokantalar açıldı. Her şey serbest. Milleti, rehavete almadığınız tedbirler bu duruma sürükledi. Artık ölmek istemiyoruz. En temel hak olan insanın yaşam hakkı için gerekli tedbirleri alın! Anayasal sorumluluk ve zorunluluğunuz. İhmal dahi suçtur.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ