Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,38 / Satış: 6,40

Milletvekili Sandık İstedi

Milletvekili Sandık İstedi
  • 19.07.2017
  • 1.185 kez okundu

CHP’de Parti içi demokrasi işliyor

Adaletli Delege Seçimi İçin Sandık Şart

CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, Partisinde başlayan ilçe ve il seçimleri sürecinde delege tespitleri için sandık konulmasını istedi. CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, açıklamasında, seçim süreciyle ilgili görüşlerini şöyle paylaştı:
“CHP Genel Merkezimizin üye listelerini güncellemesi ve Olağan Kurultay sürecini ilçelerden başlatmasıyla birlikte seçim süreci başladı, 3 Temmuz’da ise üye çizelgeleri askıya çıktı. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ve Güvenpark’taki başlangıcından Maltepe’deki muhteşem finaline kadar büyük bir gururla yer aldığımız tarihi Adalet yürüyüşündeki ruhla adil bir seçim gerçekleştirmek adına, 19 Ağustos tarihinde başlayacak olan delege seçimleri daha da büyük bir anlam kazandı.
Delege seçimleri, parti üyesinin en çok kırıldığı ve küstürüldüğü dönemdir. Kırılan ve küstürülen bu üyeleri tekrar partiye kazandırmak çok zordur. Genel Başkan’ın seçilmesini belirleyecek olan kurultay delegelerinin tespitinde delegeler etkili olacağından, geleceğin belediye başkanlarının ve milletvekillerinin sıralamasını bu delegelerin yapacak olmasından dolayı önemi büyüktür.
Yönetmelik, ‘Seçim, önceden duyurulan gün, yer ve saatte gizli oy ve açık sayım yöntemiyle yapılır’ diyor. Tüzüğe ve yönetmeliklere uygun seçim yapmayan, kendilerine yakın olan insanları seçen başkan ve yönetimlerin kafalarında gizli planları ve gelecekte elde etmeyi düşündükleri çıkarları vardır. Durum böyle olunca, partiye gerçekten hizmet etmiş insanların delege olmasının önü kesiliyor ve parti geniş tabana yayılamıyor. Seçimlere demokrasi getirmek adına, her mahalleye sandık koyup mevcut üyelerin delegelere oy vermesi gerekmektedir. Sandık olmadan seçim yapıldığı zaman, bir kısım CHP’lilerin partiden uzaklaşmasına ve partiye küsmesine sebep oluyoruz. Onlar da ya seçimlerde sandığa gitmiyor ya da kendilerine yakın başka partiye oy veriyor. Bu da CHP’nin büyümesini engelliyor.
Türkiye’ye demokrasiyi getiren, her platformda demokrasiyi savunan CHP’nin yapısına uygun hareket ederek, toplumda ve partide karşılığı olan en doğru ve ilkeli delegelerin tespiti için kesinlikle sandık gerekiyor. Bunu yapabildiğimiz takdirde, bir sonraki yerel ve genel seçimlerin ön seçim ile olacağını düşünürsek, ilkeli delegelerin belirleyeceği milletvekilleri ve belediye başkan adayları ile CHP olarak Hatay’da daha yüksek oranda oya ulaşıp başarılı olacağımızı düşünüyorum. Bunun takipçisi olacağımı ve sandık konulması için elimden gelen tüm gayreti göstereceğimi partililerimizin bilgisine sunarım.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ