Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,43 / Satış: 6,46
€ EURO → Alış: 7,08 / Satış: 7,11

Milletvekili Suzan Şahin Cevap Verecek mi?

Sinan Seyfittinoğlu
Sinan Seyfittinoğlu
  • 11.07.2019
  • 1.589 kez okundu

İyi günler sevgili okuyucu.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 5 Temmuz günü Reyhanlı’da, bir otomobilin içinde meydana gelen patlama sonrası olay yerine gitmiş, beraberinde yine CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal ile birlikte Reyhanlı Kaymakamlığı’nın önünde basın açıklaması yapmıştır. İlk başta kulağa çok hoş geliyor ve takdir ediyorsunuz. Ancak; Suzan Şahin’in açıklamaları, Hatay Valiliği üzerinden gerçekleşen bir basın bülteni ile kınanıyor, doğru bulunmuyor ve eleştiriliyor. Vali, Milletvekilini, kibarca yalancı durumuna düşürüyor.

Bu olay, bir terör vakası olması itibariyle zaten son derece hassas bir özellik taşıyor. Ama biz gazeteciler için, seçilmiş Milletvekilinin İlin Valisi tarafından bu denli açık seçik bir şekilde eleştirilmesi ve hatta yalanlanması dikkat çekici.

Olay, olay sonrası açıklamalar ve nihai Vali açıklamasından sonra, ne Milletvekili Suzan Şahin’den ne de CHP içindeki dinamiklerden en ufak bir ses seda çıkmadı. Bu sessizlik, acaba Valimizin açıklamalarını doğru buldukları, hata yaptıkları ve hatalarını kabul ettikleri anlamına mı geliyor?

Suzan Şahin’in twitter hesabından, 5 Temmuz tarihli Kaymakamlık önü açıklamasını dinleyebilirsiniz. Milletvekili, sıcağı sıcağına, bir hayli teknik ve önemli bilgiler, bulgular aktarıyor, konuşmasının sonunda ise birlik, beraberlik ve huzur beklentilerini dile getiriyor. Hatay Valiliği, bu açıklamaları yersiz, zamanlama hatası içinde ve doğru bilgiler olmadığı şeklinde eleştirip, bir nevi Milletvekilini kamuoyuna şikayet ediyor.

Uzun zamandır buna benzer bir gelişmeye tanık olmadık. Açıkçası, Vali haklıysa, Milletvekili Suzan Şahin’in; Suzan Şahin haklıysa da, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yerinde olmak istemezdim. İşin ilginç tarafı, devlet geleneğini bilen, deneyimli kanaat önderleri, Parti yetkilileri, siyasi partiler ve STK’lar konuyu görmezlikten geldi. Bence, üstü kapatılacak ve görmezlikten gelinecek bir konu değil.

Benim beklentim ilimizi ilgilendiren bu denli büyük olay ve gelişmelerde; devlet yöneticileri ile İktidar ve muhalefet milletvekillerinin, seçilmiş tüm siyasetçilerin, Belediye Başkanlarının ortak bir irade, birlik, dirlik, dayanışma içinde bir fotoğraf ortaya koymasıdır. Yaşanan olay sonrası, Hatay’ı temsil eden bu önemli kişilerin ayrışması, farklılaşması sizce hoş bir durum mu? Hatay’a yakışan tablo bu mu?

Belki bu olay, bir başlangıç olur ve bundan sonra böylesi absürt diyebileceğimiz bir durum ile karşılaşmayız. Hatay’ı ilgilendiren her konuda, Hatay’ın tüm etkin dinamikleri söylem birliği içinde olmalıdır. Vali Milletvekilinin, Vekil Valinin açıklamasını beğenmezse, doğru bulmazsa, acaba ilimizi karıştırmak isteyen bu lanet terör odaklarının ekmeğine yağ sürmüş olmaz mıyız?

Bir gazeteci olarak, konu ile ilgili gereksiz, verimsiz ve polemik içeren bir tartışmayı yeniden alevlendirmek istemem. Belki şu ana kadar konu ile ilgili sessizlik herkesin işine geliyordur. Yine de bu konuyla ilgili yorum ve görüş bildirmek isteyen değerli deneyimli siyasetçilerin fikirlerini merak ediyorum. Milletvekili Sezan Şahin’in de bir açıklama yapıp yapmayacağını, konuya dair sosyal medya hesaplarından ya da medya kuruluşlarına direk bir mesaj verip vermeyeceğini merak ediyorum.

Beklentimiz, başta terör konusu olmak üzere, ilimizi ilgilendiren her önemli ve hassas konuda tek yürek, tek vücut ve ses olabilmek. Unutmayın, Hatay’ı hepimiz, ama hepimiz çok seviyoruz.

İyi çalışmalar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ