Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Milletvekili’nden eleştiri

Milletvekili’nden eleştiri
  • 25.05.2017
  • 1.599 kez okundu

“Bu yapılan ayrımcılık”

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan: “Maalesef, Hatay Büyükşehir Belediyesi de, yani ana muhalefet partisi CHP’li belediye de buna dâhil oldu, onlar da Arapça tabelaları indirdi…”

Türkiye’de bazı belediyeler tarafından başlatılan çalışmayla kaldırılan ‘arapça’ tabelalar konusunda Meclis Genel Kurulu’nda konuşan HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, “Türkiye’de yüzde 10 Arap nüfusu vardır ama gerek iktidar gerek ana muhalefet de buna maalesef dâhil oldu, son zamanlarda Araplara ve Arapçaya karşı ötekileştirici eylemlerde bulunuyorlar, nefret söylemlerinde bulunuyorlar. Geçtiğimiz günlerde Adana ve Mersin’de Arapça tabelalar indirilmişti ve ben bunu dile getirmiştim. AKP ve MHP belediyeleri bunu yapmıştı demiştim çünkü Kırıkhan’da AKP’li belediye görüntü kirliliği yapıyor dolayısıyla kaldırdıklarını söylemişlerdi. Maalesef, Hatay Büyükşehir Belediyesi de yani ana muhalefet partisi CHP’li belediye de buna dâhil oldu, onlar da Arapça tabelaları indirdi” dedi.
Bilindiği gibi, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Antakya Belediyesi bu konuda çalışma başlatmış, Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen çalışma ise, “Hatay genelinde görüntü kirliliği oluşturan Arapça tabelaların söküm işlemine başlandı” diye verilmişti. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ