Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,93 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,57 / Satış: 6,59

Milli irade tanınmalı, normalleşmeli…

Milli irade tanınmalı,  normalleşmeli…
  • 17.04.2019
  • 521 kez okundu

HDP, İstanbul seçiminin 17 gündür sonuçlandırılamamasının kaygıyla izlendiğini bildirdi.

HDP Hatay İl Yönetimi bir açıklama yaparak, İstanbul seçimlerinin 17 gündür sonuçlandırılamamış olmasının kaygıyla izlendiğini duyurdu ve milli iradenin tanınarak normalleşmeye doğru gidilmesi gerektiğini savundu.
HDP Hatay İl Eşbaşkanları Kerem Nalbant ile Sultan Başaran, ortak açıklamada, halk iradesinin tanınması ve seçim sonuçlarının kabul edilmesi çağrısında bulundu. HDP açıklaması şöyle:
“31 Mart yerel mahalli idareler seçimleri üzerinden 17 gün geçmiş olmasına rağmen, halen sonuçlar İstanbul’da açıklanmış değil. Türkiye genelinde sandıkların % 99’u açılmışken, İstanbul’da açıklanmamış olması, kamuoyunun kaygılarını arttırmaktadır. Kamuoyunun büyük bir bölümü İstanbul’daki sonuçlara odaklanmışken, ülkenin doğusunda yapılan tüm hukuksuzluklara gözlerini ve kulaklarını kapatmış bulunmaktadır. AKP ve MHP’nin itirazlarının %90’nına yakını kabul görmüşken, HDP’nin hiçbir itirazının kabul görmemesi, seçimin şeffaflığına ve güvenirliliğine gölge düşürmüştür.
Geldiğimiz aşama itibariyle seçimlere damga vuran, YSK’nin bölgelere ve partilere göre verdiği hukuksuz kararlar, ayrı bir skandala sebep olmuştur. HDP’li adayların % 70’lere varan oy oranı almalarına rağmen, KHK’lı olmalarından kaynaklı mazbataları verilmeyip, sembolik oyları alan AKP’lilere mazbataların verilmesi, demokrasi kültürüyle bağdaşmayacak bir utanç vesikası olsa gerek. Ülkemizde ekonomik krizin her geçen gün derinleştiği, insanların yoksullaştığı, yerli ve yabancı sermayenin ülkeden kaçtığı bir ortamda, kör bir inat uğruna ülkeyi germek, hukuku askıya almak, 81 milyon insana yapılacak en büyük kötülük olsa gerek. 31 Martta açığa çıkan iradeyi tanıyın ve ülkenin normalleşmesi için çaba sarf edin. Bugün olmasa, yarın çok geç olacaktır.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ