Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,31 / Satış: 7,34
€ EURO → Alış: 8,65 / Satış: 8,69

Milli iradeye darbe yapıldı

Milli iradeye darbe yapıldı
  • 22.04.2017
  • 1.275 kez okundu

CHP Hatay Milletvekili ve PM Üyesi Mevlüt Dudu, referandum sonucunu değerlendirdiği açıklamasında, yüksek oranda Hayır oyu kullanan Hatay halkına teşekkürlerini sundu, mühürsüz oy pusulalarını geçerli sayma kararı alan Yüksek Seçim Kurulu’nun da seçime büyük bir gölge düşürdüğüne, milli iradeye darbe yapıldığına vurgu yaptı.
Ülkenin yönetimini ve rejimini değiştirmeyi amaçladığını belirttiği Anayasa değişikliğinin Cumhuriyet tarihinin en önemli referandumu olduğuna inanan Hatay Halkının, 16 Nisan 2017’de vatandaşlık sorumluluğunu yerine getirerek, sandıklara koştuğunu belirten Milletvekili Mevlüt Dudu, “OHAL şartlarında her türlü iktidar baskısına rağmen sandıklara koşan ve ülkemizin geleceği için oy kullanan tüm Hatay Halkına teşekkür ederim” dedi.
Hatay’da; 892 bin 478 seçmenin oy kullandığını ve yüzde 54.35 oranında “Hayır” oyunun çıkarak, metropol şehirlerin çok büyük kısmında olduğu gibi tek adam rejimine karşı çıkıldığını bildiren Milletvekili Mevlüt Dudu, seçmen açık şekilde AKP iktidarına “Dur” ihtarı yaptığını ifade etti ve açıklamasında şunlara yer verdi: “Halkımız, Atatürk’ün kurduğu parlamenter demokratik laik Cumhuriyet rejiminin sürmesi yönünde irade ortaya koymuştur. Maalesef Türkiye genelinde seçim başladıktan sonra oyunun kuralını değiştiren Yüksek Seçim Kurulu (YSK), mühürsüz oy pusulalarını da geçerli sayma kararı alarak seçime büyük bir gölge düşürmüştür. 16 Nisan’da, demokratik hukuk devletine ve milli iradeye darbe yapılmıştır.
Tarihe ‘Mühürsüz Seçim’ olarak geçecek bu referandum sonuçlarını tanımıyoruz. Yüksek Seçim Kurulu’nun yaptığımız itirazı reddetmesi, halk iradesine konulan ipoteğin sürdürülmesinden başka bir anlam ifade etmemektedir. Referandumun iptal edilmesi yönündeki talebimiz YSK’da 1’e karşı 10 oyla reddedilmiştir. ‘Atı alan Üsküdar’ı geçti’ sözleri de yangından mal kaçırma telaşını ortaya koymaktadır. Halkın iradesine saygı duyulmalı ve referandum tekrarlanmalıdır. AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu ile Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ile uluslararası gözlemciler de referandum sonucunun meşru olmadığını ortaya koydular. Gerek referandum kampanyası sırasında eşit şartlarda yarış olmadığını gerekse yasaya aykırı karar alan YSK’nın seçimi tartışmalı hale getirdiğini kayıt altına aldılar.
Referandumdaki şaibe uluslararası arenaya da taşınarak, ülkemizin giderek demokratik hukuk devletinden koptuğu algısını güçlendirmiştir. Seçimin meşruiyeti tüm dünyada tartışmaya açılmıştır.
Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da açıkladığı gibi YSK’nın mühürsüz oyları geçerli sayması, sandıktan ‘Hayır’ çıktığının açık kanıtıdır. Adalet yerini bulana kadar durmayacağız.
CHP olarak örgütlü mücadelenin sonuçlarını Hatay’da gördüğümüz referandum, yol haritamızı belirlemektedir. CHP olarak kadın ve gençlik örgütlerimizin büyük emeğini gördüğümüz bu seçimde, yapımızı güçlendireceğiz. Mahalle mahalle, sokak sokak vatandaşlarımızla buluşmaya, sorunlarına çözüm bulmaya devam edeceğiz.”
Milletvekili Mevlüt Dudu, gece gündüz çalışan, gönüllerini, emeklerini, yüreklerini ortaya koyan tüm il ve ilçe örgütlerine, kadınlara, gençlere, mahalle, bina ve sandık görevlileri ile sandıklara sahip çıkan tüm partililere, müşahitlere, hukukçu meslektaşlarına, kampanyaya büyük omuz verdiğini belirttiği sivil toplum örgütlerine, Hataylılara ve demokrasiden yana Atatürkçü tüm yoldaşlara teşekkürlerini sundu, “Mücadele bitmedi, artarak devam edecek. Yılgınlığa, umutsuzluğa düşmeyeceğiz.
Gücümüz, örgütlülüğümüzle artacak” mesajını verdi. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ