Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Milli Topraklarımız Parsel Parsel Satılıyor

Milli Topraklarımız Parsel Parsel Satılıyor
  • 11.11.2020
  • 341 kez okundu

Milletvekili Şahin, 1,5 milyon konutun yabancılara satıldığını söyledi …

CHP Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, son yıllarda yabancılara toprak satışında ileri düzeyde artış olduğunu, 2019 yılında 45 bin konut olmak üzere son 5 yılda toplam 127 binden fazla konutun yabancılara satılmış olduğunu ve şu an yaklaşık 1,5 milyon konutun yabancıların elinde olduğunu söyleyerek konuyu meclis gündemine taşıdı, milli topraklarımızın parsel parsel satıldığına vurgu yaptı.
Başka ülkelerdeki satış uygulamalarıyla ilgili de bilgi veren Suzan Şahin TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde, ‘‘Birçok ülkede yabancılara konut satışı tehlikeli olarak görülürken Türkiye’de AKP’nin teşvik paketleriyle yabancılar kolayca ev sahibi oluyor ve vatan toprakları satılıyor. Avrupa’da konut almak isteyen yabancılar ciddi protokollere imza atmak zorunda bırakılırken. Amerika’da ise ekstra vergiler ve şartlarla yabancılara konut satışı birçok prosedüre bağlanıyor.
Parayı basan tapuyu alıyor …
Çin, Rusya ve İsrail’de ise çeşitli nedenlerden dolayı yabancılara konut satışı neredeyse imkansız haldeyken, bizde parayı basan yabancıya AKP tapuyu altın tepside sunuyor. 2014 yılında AKP hükümeti 6302 sayılı yasada değişiklik yaparak yabancılara arazi satışını 25 bin metrekareden 600 bin metrekareye çıkarttı. Son yıllarda Tapu ve Kadastro Kanunu’nda yapılan değişikliklerle ülkemize yabancıların mülk edinmesini kolaylaştıran düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeler sonucunda ülkemizde mülk edinen yabancı sayısında ciddi artış yaşandığı ve bu mülk edinmelerde ülke bütünlüğünü ilgilendiren karşılıklılık ilkesinin ihlal edildiği, toprağın sadece basit bir mülkiyet sorunu olarak kabul edilemeyeceği, bir ülkenin asli ve maddi unsurlarından birisi olarak herhangi bir nedenle tek taraflı vazgeçilemeyeceği belirtilmektedir. TÜİK verilere göre son 5 yılda yabancılara 127 binden fazla konut satıldı. 2019 yılında 45 bin konut olmak üzere son 5 yılda toplam 127 binden fazla tapu yabancıların eline geçmiş oldu. 2020 yılı itibariyle ülkemizdeki yabancılara satılan konut sayısı 1,5 milyona yaklaşmış durumda. Türkiye’de 23 milyon hanenin olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu durum endişe vericiyken AKP vatan topraklarını yabancılara satma konusunda için ciddi teşvik paketleri açıklamaya devam ediyor’’ ifadelerini kullandı.
Satılan arazilerin ne kadarı tarım arazisi?
Yabancı gerçek ve tüzel kişilere toprak satışı konusunda yapılan düzenlemelerin ‘karşılıklılık ilkesi’ ihlali ve ülke bütünlüğüne tehdit olduğu gerekçesiyle konuyu meclis gündemine taşıdığını söyleyen CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlamasını istediği önergesinde şunlara yer verdi: “2002-2020 yılları arasında yabancı gerçek ve tüzel kişilere satılan toprak miktarı nedir? Bu satışlardan elde edilen gelir ne kadardır? Satın alan kişilerin ülkelere ve satın aldıkları miktara göre dağılımı nedir? Satılan arazilerin ne kadarı tarım arazisidir? Satışı gerçekleştirilen Hazine arazisi var mıdır? Askeri ya da özel güvenlik bölgesinde yer alan var mıdır? Yabancı ve gerçek tüzel kişiler adına kayıt yapılan konut sayısı nedir? Satın alan kişilerin ülkelerine göre dağılımı nedir?
2002-2020 yılları arasında satılan toprakların illere göre dağılımı nedir? Hatay ilinde yabancı gerçek ve tüzel kişilere satılan toprak miktarı nedir? Satın alan kişilerin ülkelerine göre dağılımı nedir? Yabancı gerçek ve tüzel kişilere toprak satışı konusunda yapılan düzenlemeler karşılıklılık ilkesi ihlali değil midir? Yabancılara toprak satışına izin veren düzenlemeler ülke bütünlüğüne tehdit değil midir?”  Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ