Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Mimarlık Günü Mesajı:

Mimarlık Günü Mesajı:
  • 06.10.2020
  • 96 kez okundu

Sağlıklı Yaşam “olmazsa Olmaz”

Mimarlar Odası Hatay Şubesi, 5 Ekim Dünya Mimarlık Günü mesajında, Uluslararası Mimarlar Birliği’nin belirlediği teması ışığında, bugünün kentsel ve mimari tasarım süreçlerinin; çağdaş, bilimsel araştırmalar rehberliğinde, uzman katkılarıyla ve toplumsal, yerel katılımlarla desteklenmesi anlayışının yaygınlaştırılması gerektiğini duyurdu.
Mustafa Özçelik’in başkanı olduğu Hatay Mimarlar Odası mesajı özetle şöyle:
“Bu yıl, bu özel günde amaçlanan, mimarlıkta gereksinim duyulan farkındalıkları, düşünsel katılımı arttırabilmek, ortak hedeflerimizi ve sorumluluklarımızı meslek açısından bakarak yeniden vurgulayabilmek. Yaşadığımız çevrenin ve kentlerin rant ve imar furyası odaklı gelişimi karşısında, mesleğimizin ilkeleri doğrultusun-da, bilimsel gerçekleri göz ardı etmeden, sağlıklı yaşam koşullarını ve kalitelerini karşılamak.
Ayrıca, 2020 yılının başından bu yana yaşadığımız pandemi süreci, hepimize; yaşam biçimlerimizi, üretim-tüketim alışkanlıklarımız ile doğa, çevre ve sosyal sorunlar karşısındaki duyarlılıklarımızı gözden geçirmemiz gereğini yeniden hatırlattı. Yaşadığımız kriz, diğer bir taraftan toplumsal adaletsizlikleri, eşitsizlikleri ve bu bağlamdaki yönetimsel, ekonomik ve siyasal sorunları da açıkça gözler önüne serdi.
Bu çerçevede, mesleğimiz açısından tartışılması ve düşünülmesi gereken çok sayıda başlık olduğu gibi, yaşanan süreçlerin meslektaşlarımız üzerindeki etkileri açısından değerlendirilmesi gibi önemli çalışma konularımız da mevcut.
Uluslararası Mimarlar Birliği’nin teması ışığında düşünüldüğünde, bugün, kentsel ve mimari tasarım süreçlerinin çağdaş, bilimsel araştırmalar rehberliğinde, uzman katkılarıyla ve toplumsal, yerel katılımlarla desteklenmesi anlayışı yaygınlaştırılmalıdır. Bu anlayışın kapsayıcı, yaratıcı tartışmalarla, günümüz olanaklarını kullanan yenilikçi yöntemlerle yaşama taşınabilmesi ise hepimizin sağlıklı yaşam çevrelerinin olmazsa olmaz koşuludur.
Türkiye Mimarlar Odası olarak, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın daha sağlıklı, kaliteli, güvenli bir kentsel gelecek için üstlendiği önemli rolü ve bunun ortak geleceğimiz açısından yaşamsal değerini kamuoyuyla bir kez daha paylaşıyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ