Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,28 / Satış: 7,31
€ EURO → Alış: 8,56 / Satış: 8,59

Minikler İpek Köyünde

Minikler İpek Köyünde
  • 10.07.2018
  • 759 kez okundu

Samandağ Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevinin minikleri, Samandağ Belediyesi ve Samandağ Kadın Dayanışma Derneği işbirliğiyle kurulan İpek Köyü’nü ziyaret etti.
Minikler, İpek Köyüne öğretmenleri ile gelerek meraklı bakışlar eşliğinde çalışmaları izlediler. Samandağ Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevinin öğretmenleri eşliğinde İpek Köyünü ziyaret etme fırsatı yakalayan minikler ipek böceğinin nasıl yetiştiğini görüp üretilen ipeklere dokunma fırsatı buldular. Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren yetkililer; miniklerin bu ziyareti ile ilgili şunları söyledi:
“Unutulmaya yüz tutmuş zanaatlardan olan ipekböceği yetiştiriciliğinin tekrar canlandırılması ve nesilden nesile aktarılması bizim için çok önemli. Hele ki küçük yaşlardaki miniklerimize bu zanaatı anlatmak, bu kültürel zenginliğimizin yaşatılması açısından çok önemli. İpek böceği yetiştirme, kozadan iplik elde etme, iplik boyama, tezgâh hazırlama gibi ham ipek dokumanın tüm evrelerini tanıtarak mesleği tanıtmaya çalışıyoruz”.
Miniklerin meraklı bakışları ve dokunma istekleri de öğretmenlerini memnun etti. -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ