Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

MKÜ-DOĞAKA Protokol imzaladı

MKÜ-DOĞAKA Protokol imzaladı
  • 20.10.2018
  • 718 kez okundu

Hatay’daki mültecilerin adaptasyon ve uyum süreci incelenecek.

Kısa adı DOĞAKA olan Doğu Akdeniz Kalkınma Ajanı desteğiyle, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) tarafından ilimizdeki mülteci-sığınmacılara yönelik adaptasyon ve uyum süreci konuları mercek altına alınacak.

2018 Yılı Teknik Destek Programı Temmuz-Ağustos döneminde başarılı bulunan, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne ait “Hatay’da Kentsel Mültecilerin Adaptasyon ve Uyum Süreçleri Analizi Araştırması İleri Mekansal Analiz Teknikleri Danışmanlığı” adlı teknik destek sözleşmesi, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya ile DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız arasında imzalandı.
Proje kapsamında, Mustafa Kemal Üniversitesi bünyesinde davam eden TÜBİTAK-1003 Projesi: “Kentsel Mültecilerin Adaptasyon ve Uyum Süreçlerine Yeni Bir Bakış Açısı: Kapsayıcı Kent İnşası Amaçlı Sosyal İnovasyon Deneyi” ile beraber, Hatay ilinde yoğunluk gösteren göçmenlerin mekana eklenme ve adaptasyon süreçlerinin ekonomik ve kültürel faaliyetlere eklenme süreçleri üzerinden çözümlenmesi, kentlerin kapsayıcılık kapasitesinin artırılması ve kentsel uyum sürecinin yönetimine dönük politika ve uygulama modeli geliştirilmesinin amaçlandığı kaydedildi.
Teknik Destek Projesi ile Hatay ilinde gerçekleştirilecek çalışma ve analizler için Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak, uzman ve şehir planlama kökeni olan bir teknik elemanı ile teknik destek danışmanlığının sağlanması planlanıyor. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ