Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

MKÜ-mimarlıkta ilk kez

MKÜ-mimarlıkta ilk kez
  • 03.06.2019
  • 1.277 kez okundu

Deneysel Ekolojik Mimarlık Dijital Tasarım Sergisi

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) BAP Projesi kapsamında desteklenmekte olan Deneysel Ekolojik Mimarlık Dijital Tasarım Laboratuvarı/ Proje Sergisi açılışı gerçekleştirildi. Merkez kütüphane fuaye alanında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi İşler ve Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aliye Senem Deviren tarafından yapılan açılışa öğretim elemanları, idari ve akademik personel, öğrenciler, öğrenci velileri ve ziyaretçiler katıldı.
Açılış konuşmaları sonrası, sergiyi gezerek proje çalışmalarını yakından inceleyen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen, yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi aldı. Proje Koordinatörü ve Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aliye Senem Deviren, Proje’nin, laboratuvarlardan farklı olarak bir eğitim altyapısı projesi olduğunu ve ana amacının da yeni nesil bir tasarım eğitimi ve araştırmaları için ortam oluşturmak olduğunu söyledi.
XL-EcoDDesignLab ile beraber, mimarlık eğitim programındaki yenileme çalışmaları ve programa kazandırılan yeniliklere de değinen Prof. Dr. Aliye Senem Deviren, mimarlık müfredatının, akreditasyon hazırlıkları ile ulusal ve uluslararası eğitim standartlarına uygun olarak 2018’de tamamen yenilendiğini, 2019 yılında da son halinin verildiğini söyledi. Deviren, yeni müfredatıyla, mimarlık bölümünde, geleceğin mimarlarını; sağlıklı ve kapsayıcı mekanlar tasarlayan, doğal ve kültürel mirasın sürdürülebilirliğini ve yaşanılabilirliğini güvenlik altına alan, ekolojik dengeyi kuran ve sürdüren yapısal çevreler üreten, mesleki etik değer ve sorumluluklarının bilincinde mimarlar olarak yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti.
13 Haziran’a kadar merkezi fuaye alanında gezilip görülebilecek olan sergi, görsel ve işitsel karma tekniklerin kullanımıyla hazırlandı. Sergide, Mimarlık Bölümü öğrencilerinin, ağırlıklı olarak 2017-2019 seneleri arasında mimari tasarım stüdyolarında ve deneysel mimari tasarım içerikli derslerde yapmış oldukları çalışmalarının posterleri, portfolyoları, maketleri, kısa video gösterimleri ve üç boyutlu yazıcıda (3D printer) üretilmiş olan deneysel tasarım modellemeleri yanı sıra bölüm derslerinden seçili ürünler bulunuyor.
Fuayenin merkezindeki platformda, XL-EcoDDesignLab eğitim-araştırma-mimari tasarım çalışmaları kapsamında, Mimarlık Bölümü ikinci sınıf öğrencilerinin Antakya-Kurtuluş Caddesi boyunca yapmış oldukları proje çalışmaları sergileniyor. Bu çalışmanın arka fonunda ve üst kısımda, şu anda mezuniyet senelerinde olan öğrencilerin çekmiş oldukları Antakya sokaklarına ait mimari fotoğraflar yer alıyor. Platformun ön kısmında ise çağdaş mimarlık yaklaşımları dersinde, öğrencilerin üzerine çalışmak üzere seçmiş oldukları çağdaş mimarların ekolojik tasarım ağırlıklı örnek projelerinden ürettikleri maketler sergileniyor. Bu maketler sergisinin, ileride, Mimarlık Bölümü bünyesinde bir daimi sergi mekanıyla mimarlık müzesine dönüştürülmesi hedefleniyor.
Mimarlık Fakültesi yetkilileri, proje ile ilgili daha sonra şu bilgiyi verdi:
“Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi XL-EcoDDesignLab’in ulusal ve uluslararası eğitim ve bilimsel araştırma işbirliklerine, lisans ve lisansüstü tasarım öğrencilerinin, akademisyenlerin ve araştırmacıların çeşitli ölçeklerdeki mimari alan araştırmalarını yeni medya olanaklarıyla bir araya getirerek, yeni yaşam deneyimleri ve deneysel tasarım uygulamalarını keşfetmelerini ve geliştirmelerini sağlayacağına, mimari tasarımda inovasyonu destekleyen disiplinlerarası bir platform ve deneysel bir ortam oluşturacağına da değinilen çalışmada, bu yolla, XL-EcoDDesignLab kapsamında yapılmış ve yapılacak olan çalışmaların, toplumda mimarlık kültürünü tanıtma, bilinçlendirme ve yayma konusunda da etkili olacağını beklemekteyiz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ