Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,34 / Satış: 7,37
€ EURO → Alış: 8,67 / Satış: 8,70

MKÜ-Tıp Fakültesi’nde Hedef:

MKÜ-Tıp Fakültesi’nde Hedef:
  • 16.03.2017
  • 2.057 kez okundu

Sağlık Bilimleri Fakültesi
Araştırma Hastanesi bünyesinde “Kadın Doğum Hastanesi ve Poliklinik Binası” inşaatı bu yıl tamamlanıyor. Ana hedef; Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, FTR Yüksekokulu, Sağlık Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri MYO’nun birleşerek Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüşmesi.

Hatay MKÜ Tıp Fakültesi ile Araştırma Hastanesi bünyesindeki okulların bir çatı altında toplanarak “Sağlık Bilimleri Fakültesi” adını alması için çalışıldığı belirtildi. Açıklamayı, MKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kılınç yaptı. 14 Mart Salı günkü “Tıp Günü”

kutlama töreninde konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kılınç, Mustafa Kemal Üniversitesi’nin sağlık alanında çok şanslı bir üniversite olduğunu belirtti. Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, 1992 yılında Üniversite ile birlikte kurulduğunu söyleyen Kılınç, Fakülte’nin kuruluşu ile ilgili şunları aktardı:
“Fakülte’nin hayata geçmesi 2002 yılına denk geliyor. 2002 yılında, 60 kadar hekim, ilk defa medikososyal hekim olarak göreve başladılar. 2007 yılında ilk öğrencilerimizi aldık. Yaklaşık 10 yıldır yeni binada hizmet veriyoruz. Yeni binada hizmet vermeye başladığımızdan bu yana, hastanemiz sürekli genişleme eğilimi gösteriyor. Şu an inşaatı devam eden Kadın Doğum Hastanesi ve Poliklinik Binası, bir aksilik olmazsa bu yıl sonunda bitmiş olacak.”
Üniversite’nin sağlık alanında iyi bir yere gelebileceğine vurgu yapan Kılınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“YÖK’ün, bazı üniversiteleri destekleme eğilimi var. Bu konuda Mustafa Kemal Üniversitesi’nin sağlık alanında desteklenmesi için başvurusunu yaptık. Üniversitemizin Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Fizik Tedavi Rehabilitasyon Yüksekokulu, Sağlık Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu gibi bölümleri var. Umarım bu yüksekokullar ve meslek yüksekokullar birleşir ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüşür. Böylelikle, üniversitemiz sağlık alanında kendini ön plana çıkartır. Gelişmiş bir üniversite olarak Türkiye’de adını duyuran bir üniversite olur.”
MKÜ’deki törende, daha sonra mesleğin kıdemlilerine ŞÜKRAN PLAKETİ verildi ve Prof. Dr. Ertuğrul Eğilmez, “Türk Tıbbının Tarihsel Gelişimi” konulu bir sunum yaptı. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ