Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,32 / Satış: 8,35
€ EURO → Alış: 9,88 / Satış: 9,92

MKÜ’de “İslam Coğrafyası” Paneli:

MKÜ’de “İslam Coğrafyası” Paneli:
  • 24.02.2020
  • 760 kez okundu

Kan-Gözyaşı Durması İçin “3 Ö”

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Medeniyet İnşası Topluluğu tarafından, Atatürk Konferans Salonu’nda, Araştırmacı -Yazar Ramazan Kayan’ın konuşmacı olarak katıldığı “İslam Coğrafyası” adlı bir konferans düzenlendi. Öğrencilere yönelik konferansın açılışında, Şeyh Ahmet Yasin’in “Ümmete Mektub”u okundu ve akabinde Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı.
Konferansta konuşan Araştırmacı – Yazar Ramazan Kayan, umudun kaybedilmemesi gerektiğini, eğer umut varsa, her şeyin üstesinden gelinebileceğini söyledi. İslam coğrafyasına acının hakim olduğunu söyleyen Kayan’ın mesajları şöyle:
“İslam coğrafyasının neresine bakarsanız bakın; acı, keder, yas, sefalet, işgal, sömürü, kan ve gözyaşı karşımıza çıkıyor. Peki, bu sınavı nasıl vereceğiz? Üç kavramla, sizlerle mesajı paylaşmış olacağım. Ümmetin sefaletine, esaretine nasıl son verebiliriz? Üç kelime ile… Bu üç kelime, ‘ö’ harfi ile başladığı için buna ‘3 Ö Formülü’ diyeceğim. Bu 3 kavram; Özveri, Özeleştiri, Özgüvendir.”
Kudüs’ün 103 yıldır işgal altında olduğunu ifade eden Ramazan Kayan, “Kudüs, işgal olalı 103 yıl oldu. 103 yıl boyunca Kudüs’ü neden özgürlüğüne kavuşturmadık? Neden bu kadar süre Kudüs’ün özgürlüğüne şahit olamadık? Allah neden Kudüs’ü bize nasip etmedi? Kudüs bir sonuçtur. Sonucu hazırlayan süreci, sonuca götüren sınavı vermeden, Allah Kudüs’ü bize nasip etmeyecektir.
İslam coğrafyalarının bu halde olmasının sebebi var. Başımıza gelen her musibet, kendi ellerinizle işlediğiniz hata ve günahlardan dolayıdır. Başımıza gelen her işgal, her kan, başımıza kendi elimizle gelen musibetlerden ibarettir. Bu yüzden, bu ümmet, elini gözden geçirecek! Çünkü Allah, temiz Kudüs’ü kirli ellere nasip etmiyor.” ifadelerini kullandı.
Program, çiçek ve plaket takdimi sonrası çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ