Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

MKÜ’de Personele Eğitim Semineri

MKÜ’de Personele Eğitim Semineri
  • 01.02.2020
  • 2.929 kez okundu

Ekip yönetimi ve iş ahlakı

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Personel Daire Başkanlığı bünyesinde, Prof. Dr. Veysel Eren tarafından “Ekip Yönetimi ve İş Ahlakı” konulu bir konferans düzenlendi. Konferansta, Prof. Dr. Veysel Eren’in anlatımındaki mesajlar özetle şöyle:
“Geldiğimiz noktada, artık işler bireysel olarak halledilemiyor. Büyük işleri başarabilmenin yolu, ekip olarak hareket edebilmekten geçiyor. Toplumumuzda, yapı itibariyle birliktelik duygusunun gelişmiş olduğu görülmektedir. Bizler, ‘bunu iş yaşamına nasıl aktarabiliriz’ konusu üzerine çalışıyoruz. Ekip içerisinde büyük amaçlara ve büyük hedeflere ulaşmamız için sinerjinin yüksek olduğu takımlar oluşturmamız ve sonrasında bunu ürüne, performansa dönüştürmemiz gerekiyor.
Etkili bir ekip çalışması, ancak etkili bir lider öncülüğünde gerçekleşir. Etkili lider, etrafındaki insanları amaca yönelik olarak etkileyebilme gücüne ve yeteneğine sahip olmalıdır. Ekip liderinin görev ve sorumlulukları dağıtabilmesi, değerlendirmeleri zamanında yapabilmesi ve doğru zamanda doğru müdahalelerde bulunması gerekmektedir. Sorumlulukları dengeli bir şekilde dağıtabilmesi, kimin hangi görevleri yapacağının belirlenmesi ve bunu yaparken de ortak hedef doğrultusunda hareket etmesi gereklidir.
Maddi olarak ileri gitmiş, ancak manevi olarak insanlığı ve insani değerleri ortadan kaldıran bir sistem oluştu. Bu sistemde; hız, sınırsız tüketim, aşırı rekabet gibi unsurların peşinden koşulur hale gelinmiştir. İşçi, içinde bulunduğumuz piyasanın tüketilen bir ürünü; işveren ve diğer unsurlar da bir meta olmuş vaziyettedir. Değer ise, bu piyasaya girdiği andan itibaren bir fiyata dönüşmüştür. Böyle bir ahlak anlayışının oluşturduğu iş ortamında insanlar arasındaki ilişkiler de buna göre şekillenmeye başlamıştır. Bu sistemden çıkabilmenin yolu, ilmin aydınlığı ve ahlaki değerlere dayalı ekip çalışması olacaktır.” -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ